Polmic - FB

zespół (O)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Orkiestra im. Johanna Straussa (Orkiestra Symfoników Bydgoskich)


Agencja Muzyczna "Profimuz" Marek Czekała

Bydgoszcz

tel. (+48 52) 322 49 97

fax (+48) (0) 602 478 993

tel./fax

e-mail: kontakt@orkiestra.bydgoszcz.pl

www: www.orkiestra.bydgoszcz.pl


Orkiestra im. Johanna Straussa, występująca również jako Orkiestra Symfoników Bydgoskich Marka Czekały, powstała w 1995 roku. Pierwszy oficjalny koncert odbył się w bydgoskiej muszli koncertowej w parku im. W. Witosa w dniu 13 sierpnia 1995 roku. Początkowo był to zespół składający się z 16 muzyków, których prowadzenia podjął się Henryk Wierzchoń. Chcąc zmienić oblicze zespołu, założyciel orkiestry Marek Czekała postanowił osobiście dyrygować grając jednocześnie na skrzypcach, jak niegdyś czynił to sam Johann Strauss. Po raz pierwszy uczynił to na koncercie 10 marca 1996 roku. Od tego czasu widok grającego na skrzypcach i jednocześnie „tańczącego” dyrygenta stał się swoistą wizytówką zespołu.

Orkiestra im. Johanna Straussa złożona jest z profesjonalnych muzyków grających na co dzień w muzycznych instytucjach Bydgoszczy takich, jak Filharmonia Pomorska, Capella Bydgostiensis czy Opera NOVA. Jest zespołem wszechstronnym wykonującym bardzo różnorodną muzykę: od klasyki, przez muzykę salonową i filmową aż do rocka. Grywała koncerty zarówno w małych szkolnych salkach jak i na dużych filharmonicznych scenach. W zależności od potrzeb, jej skład od kilku osób (zespół kameralny) rozrasta się do kilkudziesięcioosobowej orkiestry symfonicznej.

W ciągu kilkunastu lat istnienia koncertowała już kilkaset razy w kraju (m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Mielnie, Toruniu, Poznaniu, Grudziądzu, Bydgoszczy, Słubicach, Gubinie oraz Szczytnie) i za granicą (m.in. w Niemczech na targach EXPO 2000 w Hanowerze, na Litwie oraz w Szwecji w Goeteborgu i Norrkoping).