Polmic - FB

zespół (V)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Varsoviae Regii Cantores - Chór kameralny


Warszawa

fax

tel./fax

e-mail: vrc@vrc.art.pl

www: www.vrc.art.pl


Chór kameralny Varsoviae Regii Cantores powstał w 2009 roku z inicjatywy jego obecnej dyrygentki – dr Joanny Malugi. Od początku istnienia koncentrował się na wykonawstwie muzyki renesansowej i współczesnej oraz łączeniu tych dwóch stylistyk.
W ciągu zaledwie kilku lat istnienia zespół wziął udział m.in. w prawykonaniu współczesnego oratorium Piekło nasze Aleksandry Gryki z okazji 10-lecia istnienia Instytutu Adama Mickiewicza (2010), koncercie charytatywnym na rzecz Haiti u boku Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus (maj 2010), wykonaniu Pasji wg św. Mateusza Johanna Sebastiana Bacha w Filharmonii w Haarlem w Holandii pod batutą Harrego Brassera z udziałem orkiestry RBO Sinfonia oraz solistów (2011), prawykonaniu kompozycji Msza Człowieka Współczesnego Kamila Staszowskiego (2011), multimedialnym koncercie Święto Muzyki Nowej (2012) – prawykonując kompozycję Ignacego Zalewskiego Stojąc z daleka (prawykonanie to znalazło się na liście najważniejszych wydarzeń muzycznych roku 2012 w rankingu Polska Music Now), koncercie Muzyka Kompozytorów Warszawskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, spektaklu teatralnym Teatru 59 minut (2013, 2014), Koncercie Muzyki Chóralnej, w ramach którego wykonano Stabat Mater autorstwa Miłosza Bembinowa (2014), multimedialnym koncercie Muzyka kosmosu (prawykonanie Księżycowego spaceru Artura Słotwińskiego oraz IH_HeI Aleksandy Gryki; 2014), koncercie z okazji 15-lecia Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, w ramach którego wykonano utwór Amor Vincit Miłosza Bembinowa (2014), projekcie Ciało. Między adoracją a rozkoszą, wykonanym m.in. w Narodowym Instytucie Audiowizualnym oraz w Muzeum Narodowym w Warszawie (2015) czy koncercie Graffiti (prawykonanie utworu Eunho Changa o tym samym tytule; listopad 2015).
Chór uczestniczył w licznych warsztatach wokalnych prowadzonych przez znakomitych artystów i pedagogów: Philipa Lawsona - wokalistę zespołu The King's Singers, sekstet wokalny X-COR z Wenezueli, prof. Elżbietę Wtorkowską, dr. Dariusza Zimnickiego, Irinę Bogdanovich.
Zespół wziął także udział w wielu konkursach i festiwalach chóralnych, zdobywając II miejsce na VII Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Varsovia Cantat”, srebrny dyplom na 43. Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat”, złoty dyplom i II miejsce na VII Festiwalu Muzyki Chóralnej „Mater Misericordiae”, srebrny dyplom na IX Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Mundus Cantat” oraz złoty dyplom i I miejsce na XVI Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis”.
W czerwcu 2011 roku zostało powołane do życia Stowarzyszenie „Varsoviae Regii Cantores"”, którego celem jest organizowanie projektów muzycznych z udziałem chóru VRC. W roku 2014 chór nagrał płytę z repertuarem bożonarodzeniowym VRC po kolędzie, zaś od czerwca 2014 roku jest chórem-rezydentem Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

 
aktualizacja: luty 2016 (ab)