Polmic - FB

zespół (M)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti


ul. Żelazna 27/27

00-806 Warszawa

tel. (+48) 608 099 470

fax

tel./fax

e-mail: info@clamaveruntiusti.org; mslawecki@clamaveruntiusti.org

www: www.clamaveruntiusti.org


Zespół Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti powstał w marcu 2007 roku. Specjalizuje się w wykonywaniu i popularyzacji śpiewu gregoriańskiego z zastosowaniem owoców zaawansowanych studiów nad rękopisami z IX, X i XI wieku. W poszukiwaniach interpretacyjnych wpisuje się w nurt kontynuujący badania semiologii gregoriańskiej, zapoczątkowanej w 1954 roku przez ojca Eugène'a Cardine’a.

Zespół bierze udział w uroczystych liturgiach oraz daje samodzielne koncerty zarówno w kraju, jak i poza jego granicami (Włochy, Belgia, Francja, Litwa, Słowacja, Watykan, Malta). Schola, jako jedyny reprezentant Polski, zaznaczyła swoją obecność na najważniejszych międzynarodowych festiwalach śpiewu gregoriańskiego, m.in. dwukrotnie w belgijskim Watou (Festival van het GregoriaansWatou 2012 i 2015), Bratysławie (I Międzynarodowy Festiwal Śpiewu Gregoriańskiego 2007), Bolonii (S. Giacomo Festival, 2014) i Florencji (In canto Gregoriano – IncontriInternazionali di Firenze XII anno, 2014). Jest zdobywcą dwóch pierwszych nagród prestiżowego Concorso Polifonico Internazionale Gudio d'Arezzo w kategorii canto monodico cristianoconcorso oraz canto monodico – rassegna (2011), Grand Prix XV Festiwalu Pieśni Sakralnej O Złotą Harfę w Grójcu (2014), VII Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy (2015) oraz zwycięzcą Malta International Choir Festival w kategorii Sacred Music 3 – Monodic Chant (2015).

W 2015 roku ukazały się dwie płyty CD z udziałem MSG Clamaverunt Iusti: Martyrum Polonorum Laudes (DUX 1230) – poświęcona postaciom polskich męczenników (znalazły się na niej również współczesne kompozycje Andrzeja Dutkiewicza, Michała Sławeckiego i Łukasza Urbaniaka, wykonane przez Chór UKSW i orkiestrę Nova et Vetera) oraz Verbum Incarnatum. Tajemnica Słowa Wcielonego w śpiewie gregoriańskim i ambrozjańskim z improwizacjami saksofonowymi. Św. Janowi Pawłowi II w hołdzie (Ars Sonora, ARSO-CD-59) – według koncepcji Emilii Dudkiewicz, nagrana z udziałem światowej sławy saksofonisty Pawła Gusnara.

Mulierum Schola Greoriana Clamaverunt Iusti przez wybitnych gregorianistów (m.in. prof. Albarosę, Göschla, Turco) uznawana jest za wzorcowego interpretatora semiologii.

Kierownikiem artystycznym i dyrygentem zespołu jest Michał Sławecki.

aktualizacja: grudzień 2015 (ac)