Polmic - FB

zespół (M)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Meccore String Quartet (dawniej: Meccorre String Quartet)


Kontakt: Wojciech Koprowski

tel. (+48) 608 423 050

fax

tel./fax

e-mail: meccore@meccorequartet.com

www: www.meccorequartet.com


Założony w 2007 roku Meccore String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. Zespół od wielu lat zachwyca melomanów występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, jak chociażby: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Beethovenhaus w Bonn, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu czy Frick Collection w Nowym Jorku. Kwartet z powodzeniem występuje w ramach czołowych festiwali europejskich, między innymi: Rheingau Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Ludwig van Beethoven Easter Festival, Budapest Spring Festival, Heidelberg Frühling Musikfestival, Kissinger Sommer Musikfestival, Festival Radio France Montpellier, Bregenzer Festspiele, W 2014 roku Meccore String Quartet miał zaszczyt wystąpić jako pierwszy polski kwartet smyczkowy podczas obchodów "Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu" w berlińskim Bundestagu.

Kwartet był wielokrotnie nagradzany podczas prestiżowych konkursów muzyki kameralnej. W roku 2014 oraz 2012 otrzymał nagrodę Irene Steels-Wilsing Stiftung. W kwietniu 2012 roku zdobył II miejsce oraz nagrody za najlepsze wykonanie kwartetów W. A. Mozarta, J. Haydna, jak również utworu obowiązkowego B. Deana podczas Wigmore Hall String Quartet Competition w Londynie. W roku 2011 otrzymał Nagrodę Finalisty i Nagrodę Specjalną podczas Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych „Premio Paolo Borciani" w Reggio Emilia. W 2011 roku Meccore String Quartet otrzymał nominację do nagrody „Paszport Polityki" w kategorii muzyka poważna, m.in. za śmiałe łamanie konwenansów i stereotypów. W roku 2010 kwartet został laureatem I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weiden (II i III nagrody nie przyznano), a w roku 2009 zdobył I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen.

W 2013 roku ukazała się debiutancka płyta CD zespołu, zawierająca kwartety smyczkowe W. A. Mozarta i L. van Beethovena. Album wydany został dzięki wsparciu Irene Steels-Wilsing Stiftung. Dzięki stypendium Irene Steels-Wilsing Stiftung ukazał się również drugi album, za który zespół został wyróżniony dwiema nominacjami do nagrody „Fryderyk” 2016 i nagrodą Supersonic Award niemieckiego magazynu „Pizzicato”. Trzecia płyta kwartetu z dziełami Edvarda Griega otrzymała wiele prestiżowych wyróżnień oraz nominacje do nagród „Fryderyk” 2018 i Preis der Deutschen Schallplattenkritik. Muzycy dokonali licznych nagrań radiowych oraz telewizyjnych dla Bayerischer Rundfunk, Radio Clásica RTVE, BBC Radio 3, Rai3, Radio Stephansdom, Radio Merkury, NDR Kultur, ZDF, Phoenix oraz WQXR. Realizacja Kwartetu smyczkowego Śmierć i Dziewczyna F. Schuberta dla TVP Kultura, została nominowana do nagrody „Gwarancje Kultury” 2011. 

Zespół kształcił się początkowo u członków kwartetu Camerata, a w latach 2009-2014 studiował w klasie kameralistyki Artemis Quartett w Universität der Künste w Berlinie. W roku 2012 kwartet uzyskał również stypendium na studia w mistrzowskiej klasie kameralistyki Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli. Meccore String Quartet doskonalił swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich (m.in. Reggio Emilia String Quartet Festival, Beethoven Haus Masterclass w Bonn, Jeunesses Musicales w Weikersheim), prowadzonych przez wybitnych artystów takich jak: Gerhard Schulz (Alban Berg Quartet), Cuarteto Casals, Vogler Quartett, Kuss Quartett, Barthold Kuijken, Heime Müller, Antonello Farulli, Peter Cropper (Lindsay String Quartet). Ważnym wydarzeniem w życiu artystycznym zespołu było uczestniczenie w kursie interpretacji muzyki Ludwiga van Beethovena prowadzonym przez Alfreda Brendela. Zespół miał także zaszczyt współpracować z Günterem Pichlerem (Alban Berg Quartet) w ramach studiów podyplomowych w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie.

Kwartet oraz indywidualnie każdy z jego członków jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i programu „Młoda Polska”. 

Od roku 2010 Meccore String Quartet jest gospodarzem i organizatorem odbywającego się co roku w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Q’arto Mondi”, w ramach którego prezentuje polskiej publiczności czołowych artystów światowej sceny kwartetowej.

Członkowie zespołu prowadzą również działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
 

aktualizacja: s2016 (ac), 2018 (wa)