polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
130. lat Akademii Muzycznej w Krakowie
25 lutego 2018, Kraków
Muzyczne dedykacje – kiedy głos bywa inspiracją
28 lutego 2018, Warszawa
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

zespół (M)

A B C D E F G H I K L M N O P Q R S T V W Z Ł

Meccore String Quartet (dawniej: Meccorre String Quartet)


Kontakt: Wojciech Koprowski

tel. (+48) 608 423 050

fax

tel./fax

e-mail: meccore@meccorequartet.com

www: www.meccorequartet.com


Założony w 2007 roku Meccore String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. Zespół od wielu lat zachwyca melomanów Europy i Ameryki, występując w ramach czołowych festiwali, takich jak Rheingau Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Ludwig van Beethoven Easter Festival, Budapest Spring Festival, Heidelberg Frühling Musikfestival, Kissinger Sommer Musikfestival, Festival Radio France Montpellier, Bregenzer Festspiele, oraz w wielu prestiżowych salach koncertowych, jak chociażby Filharmonia Narodowa w Warszawie, Beethovenhaus w Bonn, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu czy Frick Collection w Nowym Jorku. W 2014 roku Meccore String Quartet miał zaszczyt wystąpić jako pierwszy polski kwartet smyczkowy podczas obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w berlińskim Bundestagu.

Kwartet był wielokrotnie nagradzany podczas prestiżowych konkursów muzyki kameralnej. W roku 2014 oraz 2012 otrzymał nagrodę Irene Steels-Wilsing Stiftung. W kwietniu 2012 roku zdobył II miejsce oraz nagrody za najlepsze wykonanie kwartetów W. A. Mozarta, J. Haydna, jak również utworu obowiązkowego B. Deana podczas Wigmore Hall String Quartet Competition w Londynie. W roku 2011 otrzymał Nagrodę Finalisty i Nagrodę Specjalną podczas Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych „Premio Paolo Borciani" w Reggio Emilia. W 2011 roku Meccore String Quartet otrzymał nominację do nagrody „Paszport Polityki" w kategorii muzyka poważna m.in. za śmiałe łamanie konwenansów i stereotypów. W roku 2010 kwartet został laureatem I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weiden (II i III nagrody nie przyznano), a w roku 2009 zdobył I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen.

W 2013 roku ukazała się debiutancka płyta CD zespołu, zawierająca kwartety smyczkowe W. A. Mozarta i L. van Beethovena. Album wydany został dzięki wsparciu Irene Steels-Wilsing Stiftung. Muzycy dokonali licznych nagrań radiowych oraz telewizyjnych dla Bayerischer Rundfunk, BBC Radio 3, Rai3, Radio Stephansdom, Radio Merkury, NDR Kultur, ZDF, Phoenix oraz WQXR. Realizacja Kwartetu smyczkowego „Śmierć i Dziewczyna" F. Schuberta dla TVP Kultura, została nominowana do nagrody „Gwarancje Kultury” 2011.

Zespół kształcił się początkowo u członków kwartetu Camerata, a w latach 2009-2014 studiował w klasie kameralistyki Artemis Quartett w Universität der Künste w Berlinie. W roku 2012 kwartet uzyskał również stypendium na studia w mistrzowskiej klasie kameralistyki Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli. Meccore String Quartet doskonalił swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich (m.in. Reggio Emilia String Quartet Festival, Beethoven Haus Masterclass w Bonn, Jeunesses Musicales w Weikersheim), prowadzonych przez wybitnych artystów takich jak: Gerhard Schulz (Alban Berg Quartet), Cuarteto Casals, Vogler Quartett, Kuss Quartett, Barthold Kuijken, Heime Müller, Antonello Farulli, Peter Cropper (Lindsay String Quartet). Ważnym wydarzeniem w życiu artystycznym zespołu było uczestniczenie w kursie interpretacji muzyki Ludwiga van Beethovena prowadzonym przez Alfreda Brendela.

Kwartet oraz indywidualnie każdy z jego członków jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i programu „Młoda Polska”. Dzięki wsparciu MKiDN Meccore String Quartet ma szansę na spełnienie swojej misji, jaką jest propagowanie muzyki kameralnej w miejscach o ograniczonym dostępie do dóbr kultury, kładąc szczególny nacisk na koncerty w szpitalach dla dzieci i młodzieży.

Od roku 2010 Meccore String Quartet jest gospodarzem i organizatorem odbywającego się co roku w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Q’arto Mondi”, w ramach którego prezentuje polskiej publiczności czołowych artystów światowej sceny kwartetowej.

Członkowie zespołu prowadzą również działalność pedagogiczną, kierując klasami kameralistyki i skrzypiec w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie.
 

aktualizacja: styczeń 2016 (ac)