Polmic - FB

zespół (V)

A B C D E F G H I K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Varsovia Piano Trio


Warszawa

tel.

fax

tel./fax

www: varsoviapianotrio.pl


 
  • Ewa Skardowska – fortepian
  • Adam Zarzycki – skrzypce
  • Piotr Hausenplas – wiolonczela

 

Varsovia Piano Trio (VPT) działa od 2004 roku. Celem artystycznym zespołu jest prezentowanie arcydzieł muzyki kameralnej, w szczególności kompozytorów polskich. Nazwa zespołu związana jest z Warszawą, ponieważ muzycy tria są absolwentami Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina). Każdy z nich łączy działalność koncertową z pracą dydaktyczną i orkiestrową. VPT koncertowało w Polsce, Francji, Słowenii, Turcji, Danii, Rumunii, Mołdawii, Finlandii, na Białorusi, w Czechach, Irlandii Płn., Gruzji, Egipcie i Chinach, zdobywając uznanie publiczności i krytyki muzycznej.

W 2006 nagrało płytę z muzyką polską dla wytwórni DUX (Andrzej Panufnik, Ludomir Różycki, Hanna Kulenty i Bernard Chmielarz). W 2009 reprezentowało Polskę podczas „Polska!Year” w Wielkiej Brytanii, otwierało Rok Chopinowski w Filharmonii Mińskiej oraz Konserwatorium Muzycznym w Tbilisi, a także prezentowało muzykę polską ostatniego dwudziestolecia w Tempelinaukio w Helsinkach. W sierpniu 2009, z utworami Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena i Fryderyka Chopina, trio wystąpiło na 50. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach. W lutym 2010 członkowie tria otwierali Rok Chopinowski w Palace Ghuri w Kairze, w październiku 2010 trio koncertowało w Chinach podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Konserwatorium Centralnym i Operze Pekińskiej; odbyło też tournee związane z Rokiem Chopinowskim po Turcji. Zespół koncertował w Filharmonii NarodowejFilharmonii Kieleckiej, Filharmonii Opolskiej, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz Uniwersytecie Warszawskim. Wystąpił na kilku koncertach organizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich, a także na festiwalach muzycznych w Radomiu, Świebodzinie, podczas „Dni Muzyki” w Zamościu, Międzynarodowej Konferencji ESSLI oraz Festiwalu Artystów SPAM.

W latach 2010-2012 trio związane było z warszawską Piwnicą Artystyczną Kurylewiczów. Skutkiem tej współpracy był projekt muzyczno-poetycki zawierający utwory solowe i kameralne Andrzeja Kurylewicza oraz poezję Gabrieli Kurylewicz, który był prezentowany wielokrotnie, w różnych formach, w Piwnicy Kurylewiczów, Och-Teatrze, Studiu Koncertowym S-1 w Warszawie oraz, we wrześniu 2011 roku, z wielkim sukcesem w Steinway Hall w Londynie.

Szczególnym koncertem zagranicznym w dorobku zespołu był oficjalny koncert dedykowany rocznicy stosunków dyplomatycznych między Polską i Bułgarią, który odbył się w Konserwatoium Muzycznym w Sofii w 2013. W programie znalazła się muzyka polska (tria Grzegorza Fitelberga i Ludomira Różyckiego), bułgarska oraz rumuńska.

aktualizacja: 2018 (ac)