Polmic - FB

zespół (N)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

NeoQuartet


tel. (+48) 602 125 227

fax (+48) 501 795 719

tel./fax

e-mail: neoquartet@gmail.com

www: neoquartet.pl


 
  • Karolina Piątkowska-Nowicka – I skrzypce
  • Paweł Kapica – II skrzypce
  • Michał Markiewicz – altówka
  • Krzysztof Pawłowski – wiolonczela

 

NeoQuartet to kwartet smyczkowy złożony z absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie. Jest jednym z najprężniej działających zespołów kameralnych specjalizujących się w wykonawstwie muzyki najnowszej w Polsce. Za swój cel stawia sobie promocję twórczości głównie młodych kompozytorów. Członkowie NeoQuartet to pasjonaci sztuki współczesnej, chętni do nowatorskich poszukiwań, otwarci na współpracę z najbardziej wymagającymi artystami. Muzycy realizują swoją wizję łączenia wielu dziedzin sztuki takich jak muzyka, wizualizacje, elektronika czy taniec skupiając się na propagowaniu sztuki współczesnej w szerokim gronie odbiorców.

NeoQuartet ma w swoim repertuarze utwory m.in. Steve'a Reicha, George'a Crumba, Alfreda Schnittke i Krzysztofa Pendereckiego. W swoim dorobku artystycznym posiada także kilkadziesiąt prawykonań utworów kompozytorów młodego pokolenia, m.in. Agnieszki Stulgińskiej, Marka CzerniewiczaAleksandra Kościów i Dariusza Przybylskiego. W 2009 kwartet wziął udział w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów Interpretacji Muzyki Współczesnej „Gaudeamus” w Amsterdamie, gdzie znalazł się w półfinale pośród dziesięciu zespołów z całego świata.

W grudniu 2010 ukazała się debiutancka płyta zespołu "NeoQuartet" (DUX), która została nominowana do nagrody Fryderyk 2012 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Na krążku znalazły się utwory Aleksandra Lasonia, Toshio Hosokawy, Guusa Janssena, Agnieszki Stulgińskiej oraz Marka Czerniewicza. W 2010 NeoQuartet otrzymał Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska. W 2012 zespół został nominowany do nagrody „Sztorm Roku 2011” oraz „Pomorskiej Nagrody Artystycznej”. W 2014 kwartet nagrał i wydał trzy kolejne albumy, prezentujące muzykę Joanny Bruzdowicz, Aleksandra Kościówa oraz amerykańskiej kompozytorki Dosi McKay.

Zespół koncertuje w Polsce, jak i poza jej granicami (Ukraina, Szwajcaria, Włochy, Rosja, Litwa). Ma na swoim koncie udział w takich festiwalach jak: Gdański Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal Sopot Classic, Ukrainian Biennale of New Music, Festiwal im. Jerzego Waldorfa w Radziejowicach, Dni Muzyki Nowej (Gdańsk), Musica Electronica Nova (Wrocław), Festiwal Kontrasty (Lwów), Warszawska Jesień, Another Space (Moskwa). 

NeoQuartet jest także organizatorem festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki (wcześniej: NeoArte – Spektrum Muzyki Nowej), który został powołany w 2012 przez Stowarzyszenie NeoArte.

aktualizacja: 2018 (ac)