Polmic - FB

zespół (O)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Orkiestra Kameralna Łódzkie Smyczki - The Wieniawski String Orchestra


Łódź

tel. (+48) 601 250 140

fax

tel./fax

e-mail: osmolinski@op.pl

www: www.osmolinski.w.interia.pl


Orkiestra Kameralna „Łódzkie Smyczki” – The Wieniawski String Orchestra powstała w 1988 roku w Liceum Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi z inicjatywy i pod dyrekcją znanego skrzypka i kameralisty prof. Ryszarda Jana Osmolińskiego. Członkami zespołu są wybrani uczniowie tej szkoły, laureaci konkursów muzycznych , o szczególnym zamiłowaniu do wspólnego muzykowania.
„Łódzkie Smyczki” są laureatem Ogólnopolskich Konkursów Muzycznych we Wrocławiu i Łodzi, a dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Sztuki, Urzędu Miasta Łodzi i wielu łódzkich instytucji wielokrotnie reprezentowały kraj i miasto na Międzynarodowych Festiwalach Muzycznych i koncertach kameralnych w Danii, Szwecji, USA, Meksyku, Czechach, Niemczech, Ukrainie we Włoszech i Watykanie. Zespół trzykrotnie występował przed obliczem Ojca Świętego Jana Pawła II na placu Św. Piotra w Watykanie, na Międzynarodowych Festiwalach w Mexico City, Puebla (Meksyk), Parc City (USA), Las Vegas (USA), Salt Lake City (USA), Równe (Ukraina), Sankt Augustin (Niemcy), Oldenburg (Niemcy), Halmstad (Szwecja), Malme (Szwecja), Esbjerg (Dania), Praga (Czechy) oraz na festiwalach muzycznych w Polsce. Orkiestra współpracuje również z wieloma instytucjami miasta, m.in. z Filharmonią Łódzką, Akademią Muzyczną w Łodzi i Archikatedrą Łódzką, uświetniając swoimi występami wydarzenia społeczno-kulturalne, a także dając koncerty charytatywne dla kościołów, szkół, szpitali, domów dziecka itp.
Od 1988 roku zespół pod dyrekcją Ryszarda J. Osmolińskiego wziął udział w ponad 200 koncertach w kraju i za granicą oraz wydał 3 płyty CD i 2 kasety audio, a Telewizja Polska zarejestrowała i wyemitowała 2-godzinny reportaż z tournée zespołu w USA i Meksyku w 1993 roku.
W orkiestrze Łódzkie Smyczki wychowało się kilka pokoleń młodych skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i kontrabasistów, grających obecnie w orkiestrach Filharmonii i Teatru Wielkiego w Łodzi, w Warszawie i w innych miastach Polski, uczących w szkołach muzycznych, a także występujących w wielu zespołach muzycznych za granicą. Z orkiestrą występowało wielu wybitnych artystów muzyków takich, jak: Edward Zienkowski, Barbara Górzyńska, Dorota Wójcik, Klaus Melchers, Michał Urbaniak, Georg Edward Stelluto, Ewa Piasecka, Beata Zawadzka, Jolanta Siry-Osmolinska, Łukasz Błaszczyk, Sebastian Gugała, Piotr Pławner, Satomi Yasutanija.

Łódzkie Smyczki obchodziły w 2009 roku jubileusz 20 lat działalności, grając szereg koncertów kameralnych w Polsce oraz w USA m.in. w Kościele Polskim i w Katedrze Katolickiej w Orlando, w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater na Florydzie, w Filharmonii Łódzkiej, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Ośrodku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Radziejowicach. W 2010 roku muzycy wystąpili na audiencji generalnej papieża Benedykta XVI na Placu Św. Piotra w Watykanie, w Kościele Polskim św. Stanisława w Rzymie oraz w Wiedniu na koncercie zorganizowanym przez Instytut Polski w Wiedniu z okazji Dnia Europejskiego i rocznicy zakończenia II wojny światowej. Zespół wystąpił też na specjalnym koncercie (retransmitowanym w całości) z okazji Święta Flagi Państwowej w Studiu Radiowym im. Henryka Debicha w Łodzi. Ponadto orkiestra wystąpiła na XXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Sokolnikach. W 2011 roku zespół grał we Włoszech i Watykanie, a w 2012 roku występował w Filharmonii Łódzkiej oraz w Kościele Polskim w Paryżu.

aktualizacja: wrzesień 2012