Polmic - FB

festiwal (F)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S U V W Ź

Festiwal Muzyki Filmowej


Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Olszańska 7

31-513 Kraków

tel. (+48 12) 424 96 50

fax (+48 12) 424 96 52

e-mail: poczta@biurofestiwalowe.pl

www: www.fmf.fm


Dyrektor artystyczny - Robert Piaskowski

Festiwal Muzyki Filmowej, którego pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku, jest organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic. O niepowtarzalności imprezy decyduje unikalne łączenie interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry w połączeniu z obrazem filmowym. Monumentalne widowiska muzyczno-filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, a także rozmachem wykonawczym i wysokim poziomem artystycznym prezentowanych dzieł.
Festiwal jest ważnym spotkaniem branżowym i zarazem wydarzeniem, podczas którego odbywa się wiele światowych i polskich premier dzieł muzyki filmowej, nierzadko w obecności reżyserów i kompozytorów światowego formatu. Na festiwalu gościli m.in. zdobywcy Oscara: Elliot Goldenthal, Tan Dun, Howard Shore, Jan A.P. Kaczmarek, kompozytorzy: Wojciech Kilar, Dario Marianelli, Hans Zimmer, Joe Hisaishi, Johan Söderqvist, Shigeru Umebayashi, Don Davis, Alberto Iglesias, Trevor Morris, Michał Lorenc, Reinhold Heil, Jonny Klimek, Abel Korzeniowski, Eric Serra, Gustavo Santaloalla oraz tacy reżyserzy, jak Tom Tykwer, Julie Taymor i Tomas Alfredson.
Koncerty festiwalowe prezentują nie tylko najważniejsze ścieżki dźwiękowe europejskiego, azjatyckiego i hollywoodzkiego kina, ale także muzykę do gier video, animacji i seriali, dostrzegając istotny wzrost znaczenia muzyki różnych gatunków: od improwizującego jazzu, przez hip-hop, ambient, world music i szeroko rozumianą elektronikę. Festiwal słynie przede wszystkim z produkcji symultanicznych tzw. film live in concert prezentujących wielkie produkcje filmowe z muzyką wykonywaną na żywo przez wielkie składy orkiestrowe, a także z ekskluzywnych gali muzyki filmowej gromadzących osobowości świata wielkiego ekranu. Istotnym założeniem festiwalu jest tworzenie wielkoformatowego wydarzenia przyczyniającego się do wspierania działań związanych z Regionalnym Funduszem Filmowym, z promocją lokalnej infrastruktury i zespołów muzycznych na międzynarodowym rynku kinematograficznym.
Przy festiwalu postało tzw. Forum Audiowizualne – profesjonalna platforma edukacyjna dla młodych kompozytorów, którzy zamierzają budować swoją karierę na międzynarodowym rynku usług filmowych. Pod okiem wybitnych specjalistów i ekspertów młodzi kompozytorzy uczą się tajników kompletnego procesu tworzenia ścieżki dźwiękowej na wszystkich etapach jej powstawania, a także zgłębiają zagadnienia związane ze specyfiką muzyki funkcjonalnej w odniesieniu do zasad rynku audiowizualnego i globalnego przemysłu filmowego. Do pozostałych wydarzeń odbywających się podczas festiwalu należą: międzynarodowy konkurs dla młodych kompozytorów rywalizujących o statuetkę Young Talent Award oraz o prawo wykonania zwycięskiej suity podczas gali finałowej, linia programowa dedykowana dzieciom i młodzieży (m.in. tworzenie specjalnych aranżacji muzyki filmowej na orkiestry młodzieżowe, działalność FMF Youth Orchestra złożonej z najzdolniejszych uczniów krakowskich szkół muzycznych oraz warsztaty dla dzieci, poranki filmowe i koncerty z muzyką do kultowych bajek), a także akcje charytatywne organizowane z UNICEF i hospicjami Krakowa oraz audiodeskrypcja dla osób niedowidzących i niewidomych realizowana wspólnie z Fundacją 7 Zmysł.
Festiwal Muzyki Filmowej budzi duże zainteresowanie w środowisku filmowym i przyciąga do stolicy Małopolski współczesną elitę świata muzyki, kultury i filmu, a także miłośników kina i sztuki filmowej. W koncertach festiwalowych w 2014 roku wzięło udział ok. 35 tys. odbiorców.

 
aktualizacja: maj 2015 (ab)