Polmic - FB

wydawca (R)

A B C D E F I J M N O P R S T U W Z

Requiem Records


Łukasz Pawlak


e-mail: requiem@requiem.serpent.pl

www: www.requiem.serpent.pl


REQUIEM RECORDS jest wydawnictwem muzycznym specjalizującym się w muzyce alternatywnej. Od 1994 roku udało się nam wydać niemal 80 wartościowych pozycji, spośród których wiele zdobyło uznanie na scenie alternatywnej, a także przychylność krytyki w postaci licznych pozytywnych recenzji. Bardzo dbamy, by muzyka REQUIEM RECORDS docierała do szerokiej grupy odbiorców, stąd od lat owocnie współpracujemy z największymi festiwalami muzycznymi w Polsce, jak m.in.: Unsound – Kraków, CocArt - Toruń, Soundedit – Łódź, Wrocław Industrial Festival – Wrocław. Wydana przez nas muzyka rozbrzmiewała też dzięki kilku rozgłośniom radiowym jak np. Programy 2 i 3 Polskiego Radia, RadioTOK FM i in.

Dwa lata temu REQUIEM RECORDS powołał do dożycia projekt specjalny pod nazwą Archive Series. Linia wydawnicza serii to unikatowe przedsięwzięcie, które stworzyliśmy, by zachować i przywrócić publiczności ogromny potencjał muzyki alternatywnej lat 70, 80 i 90. Wznawiamy, a w wielu przypadkach wydajemy po raz pierwszy, nagrania polskiej sceny niezależnej. Wartość artystyczna tej twórczości jest nieoceniona i w wielu przypadkach pozostaje nieznana. Naszą ambicją jest ocalenie dokonań twórców z tamtych lat przed upływem czasu,a także przywrócenie ich na barwną mapę zjawisk kulturowych schyłku epoki PRL i początków okresu transformacji.

W utworach, których część powstawała nawet dekady temu, fascynujące jest to, że wymykają się utartym i konwencjonalnym klasyfikacjom. Po tylu latach te czasem stare taśmy, oprócz walorów dokumentalnych, nadal zaskakują świeżością, wzbudzają emocje. W REQUIEM RECORDS uznajemy to za wartości, które warto chronić i propagować, by nie zniknęły w natłoku współczesnej oferty muzycznej. Jeśli uświadomimy sobie fakt, że w czasach powstawania prezentowanychw ramach Archive Series nagrań, nie było komputerów i powszechnego dziś oprogramowania do tworzenia muzyki, edycji i obróbki dźwięku, ba – nie było też formatu mp3(!), mimo to a może właśnie dlatego, artyści tamtych czasów sami budowali instrumenty, urządzenia, generatory, na taśmach przygotowywali pętle czy sample.

Ograniczenia techniczne stanowiły dla tych ludzi wyzwanie i zachętę do twórczego eksperymentu, by we właściwy dla tamtych czasów sposób wyrazić, to co w muzyce pozostaje niezmienne – emocje. Realizując projekt Archive Series oddajemy także hołd ludziom, którzy tworzyli w niełatwych dla muzyki czasach.

Nasz pomysł nie ogranicza się jedynie do "odkurzenia" dawnych nagrań. Wkładamy wiele serca i pasji, by wzbogacić przekaz muzyczny także w solidny kawałek muzycznej wiedzy. Kolejne wydania zawierają noty biograficzne, wywiady, wspomnienia, anegdoty – „ducha” tamtych lat staramy się oddać nie tylko w dźwiękach.

W dobie cyfryzacji muzyki, kiedy z każdym rokiem zmniejsza się sprzedaż fizycznych nośników z muzyką, w REQUIEM RECORDS kładziemy nacisk na wartości edytorskie – każde wydawnictwo to starannie przemyślana, przygotowana, opracowana graficznie i wyprodukowana koncepcja – przedmiot, który można wziąć do ręki i traktować jako obiekt kolekcjonerski.

W REQUIEM RECORDS nie wahamy się wyznać, że mamy poczucie misji dokumentowania tego, co nie powinno być zapomniane w historii polskiej muzyki. Uważamy, że wydawana przez nas muzyka sceny niezależnej i alternatywnej tamtych czasów stanowi element naszej kultury, i jako dobro narodowe zasługuje na uwiecznienie.

W tej chwili zaawansowane są prace nad opublikowaniem nagrań m.in.: Eugeniusza Rudnika, Jacka Malickiego, Bohdana Mazurka, grup: TOTArt DDA, Szelest Spadających Papierków, Krew, Fioletowe Płyny Zdrowotne, Ziemia MindelWürm, No Smoking, Trumpets&Drums, Rongwrong, Garaż w Leeds...

REQUIEM RECORDS cały czas aktywnie działa wydawniczo w zakresie współcześnie tworzonej muzyki. Dobór stylistyczny jest dość szeroki, choć w dużej mierze oscyluje wokółmuzyki alternatywnej. W katalogu możemy znaleźć m.in.:

Jerzego Mazzolla – uważanego za jednego z najciekawszych obecnie klarnecistów w Polsce, współtwórcy trójmiejskiej Sceny Yassowej. Ma on na koncie współpracę z wieloma znakomitymi postaciami europejskiego jazzu, jako klarnecista i kompozytor. W swojej grze wykorzystuje zarówno elementy klasyki jak i muzyki współczesnej.

IgoraBoxxa – z grupy Skalpel w ramach projektuMazzBoxx „Podwójny Nelson” posługując się koncertowym materiałem Jerzego Mazzolla stworzył 11 bardzo intrygujących kompozycji, które REQUIEM RECORDS wyda w postaci stylowej płyty winylowej i cd.

Konrada Kucza - absolwenta wydziału grafiki warszawskiej ASP. Od ponad dwudziestu lat związanego z elektroniczną sceną ambient, współtwórcę klubowego FUTRA, członka elektronicznej grupy NEMEZIS, współautora projektu KUCZ/GABA KULKA.

HATI – grupę muzyczną bazująca na brzmieniu instrumentów akustycznych – etnicznychi obiektów z recyklingu, eksplorującą pola muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej.

REQUIEM RECORDS zabiega cały czas o poszerzenie grona odbiorców. Od pewnego czasu lżejszą odmianę alternatywnych nurtów muzyki reprezentuje seria SleepWell. Jest to składanka z coverami utworów, będącymi naszym zdaniem esencją lat 80. zamienioną w dźwięki. Twórcy zebrani pod szyldem SleepWell stworzyli Współczesną interpretację dekady, w której powstawały niezapomniane hity i brzemienia. Nagrania z części 4 (recenzowanej w poprzednim numerze Lizard) to spory przekrój tego, co działo się w muzyce tamtego czasu. Ciekawie brzmią interpretacje utworów Davida Bowie, New Order, Kraftwerk, The Cure, Chrisa Isaaka w wykonaniu polskich artystów takich jak: Agressiva 69, NOT, Das Moon, Job Karma, Jacaszek i inni.

Wkrótce kolejne nagrania – nie tylko z serii SleepWell

Więcej szczegółów znaleźć można na stronie wydawnictwa, na którą serdecznie zapraszam.

Łukasz Pawlak, październik 2013