Polmic - FB

zespół (L)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Lasoń Ensemble


Kontakt: Krzysztof Lasoń

Mikołów

tel. (+48) 695 36 21 10

e-mail: kr.lason@gmail.com

www: www.lasonensemble.com


  • Piotr Sałajczyk - fortepian
  • Krzysztof Lasoń - skrzypce
  • Agnieszka Lasoń - skrzypce
  • Elżbieta Mrożek-Loska - altówka
  • Stanisław Lasoń – wiolonczelaLasoń Ensemble został założony w 2009 roku przez artystów wywodzących się z katowickiej Akademii Muzycznej. Mecenasem zespołu od początku jego działalności jest miasto Mikołów.

Członkowie zespołu są laureatami konkursów, m. in. w Aix-en-Provence, Elblągu, Krakowie, Poznaniu, Oldenburgu i Warszawie. Byli także wielokrotnymi laureatami stypendiów Ministerstwa Kultury i Sztuki. Doskonalili swoje umiejętności na kursach mistrzowskich u takich pedagogów, jak Zakhar Bron, Paul de Clerck, Marina Jashwili, Yair Kless, Kurt Levin, Wolfgang Marshner, Marek Moś, Jeroen Reuling, Christopher Wyneken, Grigorij Zhislin, Krystian Zimerman. Koncertowali w Europie i takich krajach, jak Brazylia, Chiny, Gruzja, Indie, Nepal, Kirgistan czy Stany Zjednoczone. Krzysztof Lasoń, Elżbieta Mrożek-Loska i Piotr Sałajczyk są wykładowcami w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

W roku 2010 zespół zdobył III nagrodę na Konkursie Tina Orsi Anguissola Scotti w Val Tidone we Włoszech. Występował na festiwalach m. in. Bejing Modern w Pekinie, Forum Muzyki Młodych w Kijowie czy Lwowscy Wirtuozi we Lwowie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Perła Baroku w Kobyłce.

Ważną rolę w działalności zespołu pełni wykonawstwo muzyki nowej i najnowszej. Brał udział w nagraniach płytowych płyt monograficznych Stanisława Bromboszcza, Justyny Kowalskiej-Lasoń, Pawła Hendricha i Aleksandra Nowaka dla DUX i Polskiego Radia w Katowicach. Nagrał także muzykę do filmów Klisze Pamięci, Mój Biegun i Nad Życie. W 2012 ukazała się nakładem wydawnictwa CD Accord debiutancka płyta zespołu, na której zastały utrwalone Polskie Kwintety Fortepianowe – dzieła Juliusza Zarębskiego, Grażyny Bacewicz i Aleksandra Lasonia. Otrzymała ona nominację do nagrody Fryderyk i prestiżowe wyróżnienie francuskiego miesięcznika "Diapason" – „pięć kamertonów”. Została także ogłoszona płytą miesiąca przez angielski portal Musicweb International.

Lasoń Ensemble jest organizatorem cyklu koncertów muzyki kameralnej w Mikołowie.

Za działalność na rzecz promocji miasta zespół otrzymał tytuł Mikołowianina Roku 2011.

wrzesień 2013