Polmic - FB

orkiestra ()

{ A B C E F G H I K L Ł M N O P R S T W

Suwalska Orkiestra Kameralna


Suwalski Ośrodek Kultury
ul. Papieża Jana Pawła II 5

16-400 Suwałki

tel. (+48) 87 563 85 10

e-mail: sok@soksuwalki.eu

www: www.soksuwalki.eu/artysci/suwalska-orkiestra-kameralna


dyrektor artystyczny: Krzysztof Jakub Kozakiewicz

Suwalska Orkiestra Kameralna powstała w lipcu 2007 roku z inicjatywy Prezydenta Suwałk Józefa Gajewskiego. Zespół rocznie wykonuje około 24 koncertów w swojej siedzibie – Suwalskim Ośrodku Kultury. Jej pierwszym dyrygentem był Grzegorz Bogdan. Od sierpnia 2008 roku jej dyrektorem artystycznym był Kazimierz Dąbrowski, utytułowany absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Nowy sezon artystyczny 2015/2016 orkiestra rozpoczęła pod przewodnictwem artystycznym dr. Ignacego Ołowia. Od stycznia 2016 roku funkcję tę pełni Krzysztof Jakub Kozakiewicz.

Orkiestra dotąd może się poszczycić współpracą z takimi solistami, jak: Kevin Kenner, Janusz Olejniczak, Krzysztof Trzaskowski, Tomasz Strahl, Janusz Strobel, Maciej Frąckiewicz, Sylwester Sobola, Leszek Świdziński, Rafał Grząka, Magdalena Idzik, Robert Cieśla, Ryszard Cieśla, Marlena Borowska, Maciej Bogumił Nerkowski, Grzegorz Mackiewicz, Piotr Kopietz. Orkiestra współpracowała również z Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej, Chórem WSAP w Białymstoku, Chórem Miasta Białegostoku, regularnie koncertuje z utytułowanym żeńskim chórem „Cantilena” z Suwałk prowadzonym przez dra Ignacego Ołowia. Orkiestra występuje również w koncertach muzyki rozrywkowej, m. in. ze Sławkiem Wierzcholskim i zespołem „Nocna Zmiana Bluesa”, Jose Torresem, Alicją Majewską, Włodziemierzem Korczem, Haliną Kunicką, Jerzym Derflem, Tadeuszem Woźniakiem. W repertuarze zespołu jest również autorski program przebojów Tadeusza Nalepy w aranżacjach z udziałem orkiestry kameralnej.

Oprócz poszerzania oferty kulturalnej w mieście i regionie, Suwalska Orkiestra Kameralna aktywnie wspiera i promuje najzdolniejszych artystów pochodzących z województwa podlaskiego, zajmuje się edukacją muzyczną dzieci i młodzieży w cyklach „Muzyka dla smyka” oraz „Klasyka? Poproszę!” oraz promuje region Suwalszczyzny w Polsce i na świecie. Oprócz koncertów w siedzibie, orkiestra koncertuje również w regionie oraz za granicą. Do jednego z najważniejszych wydarzeń należał występ orkiestry w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz uczestnictwo w II prawykonaniu Amor Vincit Miłosza Bembinowa w 2012 roku w Suwałkach.

 

aktualizacja: marzec 2016 (ab)