Polmic - FB

zespół ()

A B C D E F G H I K L Ł M N O P Q R S T V W Z

proMODERN - sekstet wokalny muzyki współczesnej


kontakt: Piotr Pieron - kierownik artystyczny

tel. (+48) 696 177 661

e-mail: kontakt@promodern.pl

www: promodern.pl


Skład zespołu:
  • Łucja Szablewska – sopran
  • Ewa Puchalska – mezzosopran
  • Elżbieta Wróblewska-Rydzewska – mezzosopran
  • Andrzej Marusiak – tenor
  • Artur Janda – bas baryton
  • Piotr Pieron – bas

Sekstet wokalny muzyki współczesnej proMODERN Stworzony został w 2012 roku przez artystów, którzy chcieli wyjść poza śpiewanie partii solowych w kolejnych spektaklach i koncertach i stworzyć grupę wokalną o niespotykanym brzmieniu. Powstał z zamiłowania do piękna i ekspresji muzyki współczesnej, która bliska jest każdemu, bo wykorzystuje estetykę dzisiejszego odbiorcy. Wybitni śpiewacy-soliści, gruntownie wykształceni muzycy stworzyli zespół, aby wykonywać najbardziej wymagające utwory współczesnych kompozytorów.

Powstanie proMODERN zostało zauważone w środowisku muzycznym, a kompozytorzy chętnie dedykowali zespołowi swe utwory, stawiając przy tym wysokie wymagania wykonawcze. W ciągu pięciu lat proMODERN prawykonał 28 utworów (w tym miniatury, większe formy a capella, utwory wokalno-instrumentalne i z towarzyszeniem orkiestry), 9 różnych cykli pieśni oraz jako grupa kreował role sceniczne w premierowych spektaklach operowych. Jest także zespołem, który wykonuje wiele współczesnych dzieł jako jedyny w Polsce i jeden niewielu na świecie, w tym np. słynne Stimmung Karlheinza Stockhausena.

W 2015 roku proMODERN zdobył dwie nagrody polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk w kategoriach "Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa" oraz w kategorii "Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej" za swój debiutancki album płytowy Where are you. Pieces from Warsaw. Ivan Moody z brytyjskiego "Gramophone" w recenzji tej płyty napisał: "proMODERN jest w stanie tworzyć harmonie z niesamowitą precyzją. Śpiewają z promienną barwą i żywiołowością. Ich brzmienie pod wieloma względami wydaje się bardzo brytyjskie, ale nie znaczy to, że brakuje mu pasji – jest zdecydowanie odwrotnie!"

proMODERN jest synonimem najlepszych wykonań wokalnych muzyki współczesnej. Zespół zyskał wielkie uznanie w środowisku muzycznym, zdobywał nagrody na konkursach międzynarodowych i otrzymuje znakomite recenzje.

aktualizacja: 2018 (ac)