Polmic - FB

zespół ()

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Airis String Quartet


Kraków

tel. (+48) 880008035

fax (+48) 504469778

e-mail: airisquartet@gmail.com

www: https://airisquartet.com/


 • Aleksandra Czajor – I skrzypce
 • Grażyna Zubik – II skrzypce
 • Malwina Tkaczyk – altówka
 • Mateusz Mańka  wiolonczela


  Airis Quartet został założony w 2007 r. przez absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie. Airis String Quartet doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem muzyków Kwartetu Dafô w Krakowie, w ArtEZ Conservatorium w Zwolle w Holandii w klasie Jeroena Reulinga i Sary Kapustin, na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie Johannesa Meissla oraz w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Piotra Szumieła, altowiolisty Apollon Musagète Quartett. Zespół był również członkiem European Chamber Music Academy, a podczas licznych kursów mistrzowskich miał okazję pracować z wybitnymi artystami z takich zespołów, jak Ysaÿe Quartet, Quatuor Diotima, Alban Berg Quartet, Melos Quartet, Quatuor Danel, Szymanowski Quartet, Silesian String Quartet, Royal String Quartet, and Apollon Musagète Quartett.

  Już w pierwszych latach swojego istnienia zespół zdobył wiele nagród na konkursach międzynarodowych. Zajął II miejsce na Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2008). Następnie otrzymał Specjalną Nagrodę Przyjaźni Polsko-Duńskiej na Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej (Kraków, 2010), Honorowe Wyróżnienie w finale I Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych (Radom, 2011), Nagrodę Publiczności przyznaną podczas koncertu wieńczącego Kursy Mistrzowskie z Apollon Musagete Quartet (Augsburg, 2011). Kolejne lata przyniosły wiele innych nagród i wyróżnień, m.in. takich konkursów, jak Charles Hennen Competition w Holandii (EMCY Prize for Excellent Performance, 2012), Malta International Music Competition (III nagroda, 2015), Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu kompozytora XX wieku, 2017) oraz Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach (nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Krzysztofa Pendereckiego, 2017).

  Kwartet koncertuje w kraju i za granicą. W jego szerokim i różnorodnym repertuarze od wielu lat szczególne miejsce zajmuje muzyka XX i XXI wieku. Kompozytorzy młodego pokolenia często powierzają zespołowi prawykonania swoich dzieł. Kwartet miał przyjemność współpracować z takimi twórcami, jak Krzysztof Penderecki, Rafał Augustyn, Miłosz Bembinow, Ib Nørholm, Paweł Łukaszewski, Michał Dobrzyński, Łukasz Pieprzyk, a także z kompozytorami, specjalizującymi wię w muzyce filmowej i do gier komputerowych – byli to m.in. Garry Schyman (muzyka do gry Bioshock), Krzysztof A. Janczak (ścieżka dźwiekowa do filmu Dans les pas de Marie Curie w reż. Krzysztofa Rogulskiego) i Arkadiusz Reikowski (muzyka do gier Kholat; Father and Son). Zespół stale poszukuje nowych inspiracji, niejednokrotnie wykraczając poza ramy muzyki klasycznej; z jego inicjatywy powstało kilka nowych dzieł w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

  Airis String Quartet ma na swoim koncie gościnny udział w wielu nagraniach płytowych. W 2012 ukazała się ich wspólna płyta z Tarnowskim Chórem Puellae Orantes, zawierająca utwory specjalnie skomponowane dla zespołów przez cenionych polskich kompozytorów: Miłosza Bembinowa, Pawła Łukaszewskiego, Michała Lorenca, Pawła Sydora. W 2013 r. przez Akademię Muzyczną w Krakowie została wydana płyta Krakowska Szkoła Kompozytorska / Moszumańska-Nazar, Bujarski, Stachowski, na której kompozycje tych autorów zostały przedstawione w interpretacji Airis Quartet. Od 2013 r. kwartet współpracuje także z triem perkusyjnym Amadrums tworząc nowatorski septet, dla którego komponują twórcy młodego pokolenia: Łukasz Pieprzyk, Krzysztof A. Janczak. Airis Quartet włącza do swojego repertuaru również muzykę rozrywkową, tworzoną przez zespół Daddy’s Cash, z którym nagrał wspólny album Hello (2015). W 2018 roku ukazała się debiutancka w pełni kwartetowa płyta zespołu zatytułowana Hartmann.

  W 2015 r. w ramach pierwszej edycji programu „Artysta-rezydent” była współorganizowana i współfinansowana przez Instytut Muzyki i Tańca rezydencja artystyczna Airis Quartet w Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”. Dzięki tej dotacji w sezonie 2015/2016 został zrealizowany cykl koncertów, promujący młodych polskich artystów i kompozytorów. Zespół wziął także udział w programie stypendialnym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2016).

  Członkowie Airis String Quartet uczą w szkołach muzycznych i w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, wprowadzając młodsze pokolenia w tajniki muzyki kameralnej i instrumentalistyki.

  aktualizacja: 2015, 2019 (wa)