Polmic - FB

zespół ()

A B C D E F G H I K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Erlendis Quartet


Poznań, Kopenhaga

e-mail: erlendisquartet@gmail.com

www: erlendisquartet.com


  • Anna Chorążyczewska – gitara 
  • Adrian Furmankiewicz – gitara 
  • Wojciech Jurkowicz – gitara 
  • Karol Mruk – gitara 

Erlendis Quartet jako jeden z nielicznych na świecie łączy w tak wyraźny sposób fascynacje muzyką gitarową i kameralną. Artyści – wielokrotni laureaci konkursów gitarowych w całej Europie, zarówno solistycznych, jak i kameralnych – starają się stale przekraczać granice własnego instrumentu (z isl. Erlendis – poza granicami).

Zespół powstał w październiku 2013 roku w Poznaniu. Wszyscy członkowie kwartetu są absolwentami klasy gitary Akademii Muzycznej w Poznaniu, prowadzonej przez wybitnego, polskiego wirtuoza Łukasza Kuropaczewskiego. Na początkowym etapie swojego istnienia kwartet znajdował się pod opieką fundacji Cultura Animi oraz pobierał regularne lekcje u wiolonczelisty Karola Marianowskiego (Meccorre String Quartet). Od sierpnia 2015 artyści na stałe związani są z Danią. Tam pracują i kontynuują edukację na studiach podyplomowych na kierunku muzyka kameralna w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Należy podkreślić, że otrzymali taką szansę jako pierwszy kwartet gitarowy w historii. Na studiach muzycy pracują pod opieką Jespera Sivebaeka (Scandinavian Guitar Duo) oraz Tima Frederiksena – jednego z najlepszych specjalistów muzyki kameralnej w Europie, byłego prymariusza Danish String Quartet.

Kwartet intensywnie koncertuje, dotychczas występując w wielu miastach w Polsce oraz takich krajach jak Niemcy, Dania, Ukraina i Łotwa. Wykonuje szeroki repertuar, począwszy od kompozycji dedykowanych wprost na kwartet gitarowy, poprzez opracowania i transkrypcje arcydzieł muzyki klasycznej, aż po utwory współczesne. W swoich interpretacjach i aranżacjach nie koncentrują się jedynie na realizacji zapisu nutowego, ale poszukują również emocji i kontekstów, które towarzyszyły autorom przy pisaniu ich dzieł. Stawia to przed muzykami możliwości odkrywania największych kompozytorów, takich jak Mozart czy Vivaldi, w nowym ujęciu. Erlendis Quartet stale poszerza swoje horyzonty przez współpracę z największymi autorytetami w dziedzinie muzyki, takimi jak Marek Moś (Kwartet Śląski), Jose Maria Florencio, Natasha Prischepenko (Artemis Quartet), Krzysztof Polonek (Berlin Piano Trio), Avi Avital, Jakub Jakowicz (Lutosławski Quartet) i inni.

Do najważniejszych sukcesów kwartetu zalicza się I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie (2014), II miejsce w Turnieju Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy (2015), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Aschaffenburgu (Niemcy, 2016), II nagroda w 5. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Cremonie (Włochy, 2016), Nagroda Specjalna Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej "Orlando" w Kerkrade (Holandia, 2016).  Muzyka artystów coraz częściej gości na uznanych festiwalach, wśród których do tej pory znalazły się m.in.: Festiwal Muzyki Kameralnej Q'arto Mondi w Poznaniu, Akademia Gitary festival w Poznaniu, Spotkania Muzyczne Młodzieży Polskiej i Ukraińskiej we Lwowie (Ukraina), Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Phillipa i Xavera Scharwenków w Szamotułach, Wiosenne Koncerty Gitarowe w Szczecinie, Międzynarodowy Festiwal Gitarowy w Zielonej Górze, czy Ogólnopolski Festiwal Gitarowy „Gitara Viva” w Kielcach.

Erlendis Quartet znajduje się w prestiżowym gronie ambasadorów marki SAVAREZ.

aktualizacja: grudzień 2016 (wa)