Polmic - FB

zespół ()

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Pueri Cantores Olivenses - Chór Chłopięco-Męski


ul. Opata Jacka Rybińskiego 24

80-320 Gdańsk

tel. + 48 58 552 41 73

fax + 48 58 552 15 91

tel./fax + 48 58 520 93 90

e-mail: pueri@pueri.pl

www: www.pueri.pl


Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses jest jedynym na Pomorzu Gdańskim chórem chłopięco-męskim i jednym z nielicznych w Polsce. Oliwski zespół śpiewa od ponad czterdziestu lat. Chór założono w 1972 roku z inicjatywy braci Bogdana i Jana Łukaszewskich. Początkowo działalność chóru, gorąco wspierana przez ówczesnego proboszcza Bazyliki Archikatedralnej w Oliwie - Prałata Leona Kossak-Główczewskiego oraz pedagoga i kompozytora Leona Łukaszewskiego, skupiała się głównie na oprawie uroczystości kościelnych. Zespół uświetniał śpiewem między innymi wizytę Kardynała Karola Wojtyły, Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz msze święte i inne uroczystości, odbywające się w Bazylice Archikatedralnej w Oliwie oraz wielu innych świątyniach Diecezji Gdańskiej. Zespół uświetniał także śpiewem dwie msze święte podczas wizyt Ojca Świętego w ojczyźnie - na gdańskiej Zaspie i Sopockim hipodromie. Wkrótce chór podjął współpracę z gdyńskim Teatrem Muzycznym, biorąc udział w niektórych spektaklach (między innymi w Uciechach staropolskich), oraz z Filharmonią Bałtycką, wykonując muzykę oratoryjną (miedzy innymi Requiem Mozarta z okazji 10 rocznicy Grudnia'70).

Równocześnie zespół zaczął koncertować poza granicami Polski. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach i konkursach, występował niemal we wszystkich krajach Europy, w USA i w Kanadzie.

Pierwszym wyjazdem zagranicznym był udział w międzynarodowym festiwalu w Loreto (Włochy - 1979 rok), zakończony audiencją u Ojca Świętego Jana Pawła II. Kolejne zaproszenia zawiodły zespół do Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii.

Obecnie Chór prowadzony jest przez Jana Łukaszewskiego, dyrygenta, dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego, dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, który jest uznawany za jednego z czołowych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. W chórze chłopcy otrzymują zarówno wykształcenie ogólnomuzyczne, jak i wokalne. Korepetycji wokalnych młodym chórzystom udzielają również śpiewacy Polskiego Chóru Kameralnego.

Międzynarodowe koncerty szczelnie wypełniają czas Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Olivenses. W 1995 roku zespół został zaproszony na trzy poważne tournée: w okresie Wielkiej Nocy Chór śpiewał w Niemczech, Austrii i Włoszech, latem odwiedził Stany Zjednoczone i Kanadę, by na krótko przed Świętami Bożego Narodzenia znów zagościć we Włoszech. W 1998 roku zespół wystąpił z serią koncertów na Wyspach Kanaryjskich, w 2000 roku został zaproszony na festiwal w Reggio di Calabria, w 2001 do Luksemburga (występy zostały zakończone kilkoma koncertami w Niemczech, w tym w Berlinie jako gość Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej), w 2004 do Kanady i USA, gdzie dał kilkanaście koncertów, a w 2005 roku odwiedził Niemcy i Francję. Latem 2007 roku zespół odbył tournée koncertowe po Japonii, dając kilkanaście koncertów, w tym także jako jedyny reprezentant Polski podczas festiwali w Hamamatsu i Tokio. W roku 2011 Chór dał szereg koncertów na Wyspach Kanaryjskich. W maju 2013 roku pojechał na trzytygodniowy objazd po południowo-wschodniej części Chin, a w październiku 2014 roku podróżował pod Europie środkowej, koncertując w Niemczech i we Włoszech. W 2016 roku chór występował na Majorce.

Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses jest laureatem nagród wielu międzynarodowych festiwali, m. in. w Neerpelt (Belgia) zajął 1 miejsce, w Nantes (Francja) - 2 miejsce.

Zespół wielokrotnie występował z Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis, uczestnicząc między innymi w wykonaniu Die Matthäus-Passion J. S. Bacha, Requiem G. Fauré, Oratorium Gdańskiego M. Kuczyńskiego oraz w nagraniu telewizyjnym multimedialnego utworu J. Skrzeka. Pueri Cantores Olivenses miał także możliwość wykonania uroczystego oratorium Omnia tempus habent, napisanego na zamówienie przez kompozytorkę Elżbietę Sikorę i wykonanego w 1997 roku z okazji obchodów Tysiąclecia Miasta Gdańska.

Różnorodność poszukiwań twórczych Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Olivenses najpełniej oddają liczne nagrania radiowe, telewizyjne, kasetowe i płytowe. Ich album Pueri Cantores Olivenses - Japanese Tour 2007 był nominowany do Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk” 2009.

 

aktualizacja: grudzień 2016 (wa)