Polmic - FB

zespół ()

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble


e-mail: spoldzielniamuzyczna@gmail.com

www: www.spoldzielniamuzyczna.com


Trzon zespołu:

 • Barbara Mglej – skrzypce
 • Paulina Woś-Gucik – skrzypce
 • Gabriela Biel – altówka
 • Jakub Gucik – wiolonczela
 • Martyna Zakrzewska – fortepian, midi
 • Bartosz Sałdan – perkusja
 • Aleksander Wnuk – perkusja
 • Małgorzata Mikulska – flet
 • Wiktor Krzak – fagot
 • Mateusz Rusowicz – trąbka, dyrygent
 • Michał Lazar – gitara
 • Piotr Peszat – kompozycja, multimedia, management 

Spółdzielnia Muzyczna to polski zespół, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej. W 2014 roku grupa krakowskich muzyków, występujących razem między innymi w projekcie European Workshop for Contemporary Music, uczestniczyła w Internationale Ferienkurse für Neue Music w Darmstadt, w programie dla młodych ansambli. Narodziła się wtedy myśl, by owocną współpracę kontynuować w formie stałego zespołu. Gruntem była wspólna chęć eksploracji muzyki współczesnej we wszelkich przejawach gatunkowych, z różnych okresów i z różnych kultur muzycznych. Ponadto celem stało się wykonywanie takiej muzyki i w takiej formie, która pozwoli rozwinąć się zarówno wykonawcom, jak i słuchaczom.

Zespół pragnie reinterpretować muzykę już odkrytą i ugruntowaną, odkrywać tę, która wciąż oczekuje na odsłonięcie, i współtworzyć nową, aktualną. Muzycy grają szeroko pojmowaną kameralistykę – od utworów solowych po skład typu sinfonietta. Dążąc do zespolenia różnych artystycznych osobowości w nową całość, muzycy pracują na zasadach równoprawnego partnerstwa, inspirując się nawzajem. Stąd też nazwa – Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble. Spółdzielnia to zbiór indywidualności artystycznych. Każdy z uczestników prowadzi także własną działalność artystyczną i może pochwalić się znaczącymi osiągnięciami na polu sztuki muzycznej. W ramach indywidualnej aktywności muzycy koncertują jako soliści, w zespołach kameralnych i orkiestrach symfonicznych. Aktywność ta nie kończy się jednak na wykonawstwie, część z nich prowadzi działalność naukową, zajmuje się kompozycją, produkcją muzyczną i organizacją wydarzeń artystycznych. Każdy z członków zespołu gromadzi przy tym bezcenne indywidualne doświadczenia, związane z różnymi gałęziami muzyki współczesnej, klasycznej, dawnej, rozrywkowej oraz etnicznej. Z tej wszechstronności muzyków bierze się otwartość na nowatorskie pomysły i rozwiązania artystyczne.

Pierwszorzędne znaczenie w doborze repertuaru zespołu mają indywidualizm, różnorodność i świeżość, a w wykonawstwie – zrozumienie idei muzycznych i estetycznych oraz otwartość i muzykalność poparte warsztatem technicznym. Programy koncertów są dość zróżnicowane: obejmują muzykę polską i zagraniczną, solową i kameralną, kompozytorów starszych i najmłodszego pokolenia, również muzykę zazwyczaj nie wykonywaną przez artystów w Polsce.

Jeszcze jako członkowie European Workshop for Contemporary Music muzycy mieli zaszczyt dzielić scenę z muzykami reprezentującymi takie grupy, jak EnsembleModerne i Ensemble Garage. Troje spośród członków zespołu – Barbara Borowicz, Gabriela Biel i Bartosz Sałdan – współpracowało z Helmutem Lachenmannem przy wykonaniu jego Trio Fluido w ramach festiwalu Brand New Music w Katowicach. W 2015 roku zespół przygotował koncert, poświęcony całkowicie multimedialnym utworom Piotra Peszata z pogranicza muzyki i performansu. Pośród najistotniejszych festiwali, w których Spółdzielnia brała udział, są „Warszawska Jesień”, Sacrum Profanum, Audio Art, Musica Moderna, aXes – Triduum Muzyki Nowej. W ramach 59. „Warszawskiej Jesieni” zespół dokonał polskiej premiery scenicznej wersji opery Salvatore Sciarrino Luci mie traditrici, koprodukowanej przez Warszawską Operę Kameralną.

aktualizacja: lipiec 2017 (wa)