Polmic - FB

festiwal ()

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S U V W Ź

Baltic Neopolis Festival: Międzynarodowy Festiwal Muzyki


Szczeciński Inkubator Kultury al. Wojska Polskiego 90, pok. 17

70-482 Szczecin

tel. +48 660 326 575

e-mail: biuro@balticneopolis.pl

www: balticneopolis.pl/artist/baltic-neopolis-festiwal


Dyrektor Festiwalu – Emilia Goch-Salvador

Baltic Neopolis Festival jest przedsięwzięciem orgaznizowanym przez szczecińskie Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra od 2015 roku. Dzięki projektowi muzyka kameralna w wykonaniu znakomitych artystów dociera w najdalsze zakątki województwa zachodniopomorskiego i do odbiorców, którzy na co dzień nie mają szansy obcować z muzyką klasyczną. Muzycy wychodzą im naprzeciw występując w miejscach ogólnodostępnych – na placach, w skwerach, parkach, aby skuteczniej wzbudzić zainteresowanie i zyskać nową publiczność dla muzyki poważnej. Ten letni festiwal popularyzujący muzykę kameralną zakłada współpracę artystów z całego świata.

Baltic Neopolis Festival gościł muzyków o międzynarodowej sławie: koncertmistrza Covent Garden Opera House w Londynie skrzypka Vaska Vassileva, śpiewaczkę z Teatru Bolszoj Yevgenię Vasilchuk, muzyków wywodzących się z hiszpańskiej grupy Chambao, gwiazdy flamenco chill, najpopularniejszego zespołu w Hiszpanii; skrzypka Sandora Javorkaia z Węgier; gitarzystkę Miriam Rodriguez Brüllová ze Słowacji; wiolonczelistę Petra Nouzovsky’ego z Czech; pianistkę Pamelę Tan Nicholson z Singapuru; bendeonistę Marcela Nisinmana z Argentyny; szwedzką pianistkę Ingrid Fujiko von Georgii-Hemming; grającą na marimbie Vivi Vassilevą z Niemiec; harfistki Annę Steinkogler z Austrii i Rosa Díaz Cotán z Hiszpanii; czy wybitną polską saksofonistkę Alinę Mleczko.

Udział w przedsięwzięciu bierze przede wszystkim międzynarodowy zespół Baltic Neopolis Virtuosi. Zespół składa się z członków Baltic Neopolis Orchestra oraz takich solistów o międzynarodowej renomie, jak: Bartłomiej Nizioł – znakomity polski skrzypek; Emanuel Salvador – portugalski skrzypek, koncertmistrz Baltic Neopolis Orchestra; Radosław Pujanek – koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej; Emilia Goch Salvador – polska altowiolistka, założycielka i dyrektorka Baltic Neopolis Orchestra; Andriy Viytovych – ukraiński altowiolista, pierwszy altowiolista orkiestry Royal Opera House w Londynie; Adam Klocek – polski dyrygent i wiolonczelista, laureat Grammy Award w 2014 - oraz Andreas Lend – jeden z najbardziej utytułowanych estońskich wiolonczelistów.

W Festiwalu uczestniczą także młodzi muzycy z programu stażowego Baltic Neopolis Orchestra – Akademia BNO. W ramach przedsięwzięcia odbywają sie animacje i warsztaty muzyczne dla dzieci i dorosłych „Art week w Świnoujściu”.

aktualizacja: 2020 (wa)