Polmic - FB

orkiestra ()

{ A B C E F G H I K L Ł M N O P R S T W

I, CULTURE Orchestra


www: https://iam.pl/pl/programy/program-i-culture-orchestra


I, CULTURE Orchestra to zespół wybitnie uzdolnionych młodych muzyków. Tworzą go instrumentaliści wybrani spośród setek kandydatów uczestniczących w organizowanych co roku przesłuchaniach. Jako projekt edukacyjny ICO umożliwia młodym talentom doskonalenie warsztatu pod okiem wybitnych dyrygentów i muzyków orkiestrowych z najlepszych zespołów świata. W projekcie uczestniczyło dotychczas ponad 700 młodych muzyków z Polski oraz Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Orkiestra powstała z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza, jako filarowy projekt Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w 2011 roku. W ciągu siedmiu lat swojego istnienia I, CULTURE Orchestra zagrała ponad 45 koncertów w 25 miastach, występując w najbardziej prestiżowych salach i na największych festiwalach muzycznych Europy, m.in. w Filharmonii Berlińskiej, londyńskiej Royal Festival Hall, Teatro Real w Madrycie i Harpa Hall w Reykjaviku, a także w ramach Edinburgh International Festival, Santander Music Festival oraz Baltic Sea Festival. Wyjątkowym punktem piątej trasy koncertowej ICO w 2015 roku był koncert na Majdanie Nezałeżnosti, który podczas obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy zgromadził ponad 50 tysięczną publiczność oraz milion odbiorców przed telewizorami. I, CULTURE Orchestra współpracowała z wybitnymi dyrygentami, takimi jak Andrzej Boreyko czy Kirill Karabits oraz znakomitymi solistami takimi jak Julian Rachlin, Truls Mořrk, Lisa Batiashvili, Katia Buniatishvili, Nemanja Radulović, Alice Sara Ott, Simon Trpceski czy Arabella Steinbacher.

W roku 2018 I, CULTURE Orchestra uświetniła program zagranicznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dwiema trasami koncertowymi. ICO jako jedyna polska orkiestra wystąpiła w ciągu sezonu w najlepszych salach koncertowych Europy: Concertgebouw w Amsterdamie, BOZAR w Brukseli i Elbphilharmonie w Hamburgu oraz Opera Berlioz w ramach Festiwalu Radia Francuskiego w Montpellier spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem międzynarodowej publiczności.