Polmic - FB

zespół ()

A B C D E F G H I K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Giardino di Delizie


tel. +39 346 314 6655

e-mail: ensembledelizie@gmail.com


  • Ewa Anna Augustynowicz – skrzypce
  • Katarzyna Solecka – skrzypce
  • Svetlana Fomina – skrzypce, altówka, viola d'amore
  • Cristina Vidoni – wiolonczela
  • Valeria Brunelli – wiolonczela
  • Silvia de Maria – viola da gamba
  • Paola Ventrella – teorba, lutnia
  • Elisabetta Ferri – klawesyn, organy, fortepian

Zespół „Giardino di Delizie” został założony przez skrzypaczkę̨ dr Ewę̨ Annę̨ Augustynowicz, która jest również dyrektorem artystycznym zespołu. Składa się̨ z artystek związanych z najważniejszymi ośrodkami muzycznymi jak np.: Akademia Muzyczna w Bazylei, Akademia Muzyczna w Palermo, Akademia Muzyczna Santa Cecilia w Rzymie, Akademia Muzyczna w Krakowie, Schola Cantorum Basiliensis czy Akademia Muzyczna w Aquila. Artystki pochodzą̨ głównie z Polski i Włoch i kształciły się̨ pod czujnym okiem artystów takiej renomy, jak Enrico Onofri, Marco Ceccato, Enrico Gatti, Andrea Coen czy Giovanni Togni. Brały również̇ udział w licznych kursach mistrzowskich wybitnych specjalistów muzyki dawnej takich jak: Biondi, Beyer, Coin, Vestidello, Sinkovsky, Testori, Gatti, Valli, Ogg, De Carlo, Holtslag, Brown, Tampieri, Florio, Bonizzoni, Rousset, Minasi. Członkinie zespołu współpracują̨ i koncertują̨ regularnie z następującymi zespołami: Les Eléments, Capella Cracoviensis, Accademia Montis Regalis, Divino Sospiro, Europa Galante, Arianna Art Ensemble, Collegium Pro Musica, Quatuor Mosaiques, Concerto Romano, Accordone i Pomo d'Oro.

Muzycy zespołu „Giardino di Delizie” grają̨ na instrumentach dawnych, kopiach znanych lutników.

Równolegle z działalnością̨ koncertową artystki zespołu Giardino di Delizie zajmują̨ się̨ badaniami w dziedzinie muzykologii i historii muzyki dotyczącymi muzyki rzymskiej, repertuaru polskiego, kompozycji kobiet muzyków i działalności kompozytorów włoskich w Polsce. Studia te mają na celu odkrywanie dzieł zapomnianych autorów i zgłębianie wzajemnych relacji kulturowych i muzycznych miedzy Polską i Włochami. Ze względu na międzynarodowy charakter, zespół kładzie wyjątkowy nacisk na badanie właściwości, cech i elementów jeżyków muzycznych bliskich członkiniom grupy, jak również̇ powiązanych z wyborem kompozytorów włoskich i polskich. Zainspirowane słowami Tartiniego artystki są̨ przekonane, że „aby dobrze grać́, trzeba umieć́ dobrze mówić́”, dlatego też ich badania zaczynają̨ się̨ od odpowiedniej analizy fonetycznej obecnej później w wykonaniu i interpretacji danego utworu muzycznego. Ich koncerty obfitują̨ w słodkie tony i pasaże włoskiej muzyki Corellego i mieszają̨ się̨ z energicznymi i pełnymi życia elementami polskich tańców i pieśni.

Koncerty zespołu są̨ rezultatem tych historycznych badań, w centrum których znajdują̨ się̨ włoscy kompozytorzy, tacy jak Alessandro Stradella, Arcangelo Corelli czy Carlo Ambrogio Lonati, oraz polscy i włoscy kompozytorzy na polskich dworach królewskich, jak na przykład Marcin Mielczewski, Adam Jarzębski, Tarquinio Merula czy Aldebrando Subissati.

Główna siedziba grupy znajduje się̨ w Rzymie i tutaj też działalność zespołu została zainaugurowana koncertem w kościele polskim. Zespół koncertował w wielu ważnych miejscach i instytucjach rzymskich, takich jak: Ministerstwo Obrony Narodowej w Rzymie, Kościół Polski Św. Stanisława, Stowarzyszenie Villa Carpegna, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Teatr Sala Umberto czy kościół Sacro Cuore del Suffragio. Zespół Giardino di Delizie występował podczas wielu ważnych festiwali we Włoszech i za granicą m. in.: Almisonis Melos Chivasso, Turyn; Musica Antica a San Rufo, Rieti; Sulle Ombre del Cusanino Filottrano, Marche; I Concerti di Campagna, Monte Compatri; La Festa della Musica, Rzym, the BRQ Vantaa Music Festival (Helsinki), Festiwal Muzyki Dawnej w Utrecht (Holandia), Festiwal Schola Cantorum w Kaliszu, Pałac w Wilanowie, Societa Dante Alighieri w Katowicach, Festiwal Barok na Spiszu (Krempachy), Pietà de’ Turchini w Neapolu, Música Antiga dels Pirineus. W 2018 Giardino di Delizie zagrał serię koncertów muzyki polskiej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na uniwersytecie w Turynie, w Società del Giardino w Mediolanie i w Muzeum Instrumentów w Rzymie.

W grudniu 2018 wyszła pierwsza płyta zespołu opublikowana przez renomowaną firmę płytową Brilliant Classics. Na płycie znajdują się Sinfonie a 3 C.A. Lonatiego, dotąd jeszcze nienagrane.

aktualizacja: 2019 (wa)