Polmic - FB

chór (P)

A B C E F G H I K L M O P R S T V W Z

Poznańskie Słowiki - Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej


ul. Św. Marcin 81

61-808 Poznań

tel. (+48 61) 852 22 66

fax (+48 61) 852 34 51

e-mail: biuro@slowiki.poznan.pl

www: www.slowiki.poznan.pl


Dyrektor: Stefan Stuligrosz

Chór Chłopięcy i Męski Państwowej Filharmonii w Poznaniu pod dyrekcją Stefana Stuligrosza – zwany od dawna „Poznańskimi Słowikami” – kontynuuje sięgające XV wieku tradycje chóralne miasta Poznania. Związany od 1951 roku z Filharmonią Poznańską, jest zespołem amatorskim, śmiało rywalizującym z zawodowymi. Chłopcy są uczniami różnych szkół, panowie - studentami lub pracownikami. Trzy razy w tygodniu spotykają się na próbach, by 60 - 70 razy w roku wystąpić w różnych miejscach: w kościołach, katedrach i bazylikach, na estradach i scenach miasteczek i metropolii - w tym w najbardziej znanych domach muzyki, studiach radiowych, telewizyjnych i filmowych. Tylko za granicą - prawie wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Japonii i Korei Płd - mają za sobą około 3 tys. koncertów. Wśród słuchaczy Chóru bywają królowie i prezydenci państw. Szczególną sympatią "Poznańskie Słowiki" darzył Ojciec Święty Jan Paweł II.
„Poznańskie Słowiki” Stefana Stuligrosza wykonują setki utworów kompozytorów polskich i innych narodowości różnych epok - od monodii średniowiecznych i mistrzów renesansu (z G. P. da Palestriną), przez wokalno - instrumentalne arcydzieła baroku (J. S. Bach, G. F. Haendel), klasycyzmu (W.A. Mozart, J. Haydn, L. van Beethoven) i romantyzmu (Fr. Schubert, F. Mendelssohn - Bartholdy), po kompozycje XX wieku, przede wszystkim polskich twórców (K. Szymanowski, T. Szeligowski, W. Kilar i K. Penderecki). Niejednokrotnie z chórem występują znakomici artyści - polscy i zagraniczny, m. in. śpiewacy Barbara Hendriks, Renata Scotto, Krystyna Szostek-Radkowa, Teresa Żylis-Gara, Ryszard Karczykowski, pracowali dyrygenci Leonard Bernstein i Stanisław Wisłocki. Chór współdziała - obok poznańskich filharmoników - z orkiestrą "Sinfonia Varsovia".
Chór wielokrotnie brał udział w renomowanych krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych. W kraju uczestniczył m.in. w „Warszawskiej Jesieni”, „Wratislavii Cantans”, Opolskich Dniach Muzyki, Dniach Muzyki Wokalnej w Sanoku, Festiwalu Chórów Chłopięcych w Poznaniu. Na festiwalach zagranicznych śpiewał m.in. w Pradze – „Praskie Jaro”, Bratysławie, Lourdes, Tabes, Lyonie, Bilbao, w Sewilli podczas „Expo ’92”, w Echternach, Lozannie, Bergen, podczas Berliner Festwochen, w Lipsku, Dreźnie, Konstancji, Budapeszcie, Rzymie, Perugii, Palermo, Mediolanie, Sienie, Pizie, Genui, Wenecji, San Marino, Messynie, Bergamo, Bresci, Neapolu.
Śpiew Chóru Stefana Stuligrosza utrwalono na wielu płytach (LP, CD), nagraniach radiowych oraz w wielu audycjach telewizyjnych zrealizowanych w kraju i za granicą.
Chór jest członkiem światowej Federacji Chórów Kościelnych "Pueri Cantores". Na stałe związany z kościołem OO. Karmelitów w Poznaniu uczestniczy we wszystkich niedzielnych mszach św. o godz. 10.00 oraz wszelkich świętach kościelnych (Boże Narodzenie z Pasterką, Wielki Tydzień, Wielkanoc z Rezurekcją, inne).