Polmic - FB

chór (K)

A B C E F G H I K L M O P R S T V W Z

Krakowski Chór Kameralny


ul. Wileńska 9/9

31-413 Kraków

tel. (+48 12) 411 98 74

fax (+48 12) 413 69 88


Kierownik artystyczny: Stanisław Krawczyński

Krakowski Chór Kameralny powstał w październiku 1990 roku z inicjatywy studentów i absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej. Od roku 1991 zespół dał wiele koncertów w kraju i za granicą. W swoim repertuarze posiada utwory kompozytorów z różnych epok – od średniowiecza po czasy współczesne. Oprócz dzieł a cappella zespół wykonuje również utwory oratoryjne, współpracując z orkiestrami polskimi i zagranicznymi.
Krakowski Chór Kameralny koncertował w Polsce, we Francji (Montpellier), Anglii (Londyn – Wigmore Hall, Cambridge), Hiszpanii (Barcelona, Terrassa, Matadapera), Niemczech (Stuttgart, Lipsk, Rheda-Wiedenbruck) i Szwajcarii (Zurich, St. Gallen). Koncertował także w wielu miejscach w Czechach, Włoszech, na Litwie, Ukrainie i Węgrzech.
Z Krakowskim Chórem Kameralnym współpracowali tak wybitni dyrygenci, jak Helmuth Rilling, Zubin Mehta, Paul Esswood, Stanisław Krawczyński, Maciej Tworek i Lidia Matynian.
W swojej działalności chór dokonał wielu nagrań, m.in. Requiem der Versöhnung (z Gächinger Kantorei i Izraelską Orkiestrą Symfoniczną), Missa Veni Creator R. Yardumiana (z Cappellą Cracoviensis), Motety i Requiem M. Duruflé (wersja kameralna), Oratorium Chrystus F. Liszta (wraz z Gächinger Kantorei i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Stuttgarcie), Psalmy XX wieku (z utworami K. Pendereckiego, L. Bernsteina, Ch. Ivesa i B. Rizziego).
Dyrygentem i kierownikiem artystycznym Krakowskiego Chóru Kameralnego jest Stanisław Krawczyński, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.