Polmic - FB

konkurs (M)

A D E K L M N O Ś W

Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga


Filharmonia Śląska


ul. Sokolska 2

40-084 Katowice

tel. (+48 32) 351 17 19

fax (+48 32) 258 98 85

tel./fax

e-mail: konkurs@filharmoniaslaska.pl

www: www.konkursfitelberg.pl


Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach jest jednym z trzech najważniejszych polskich międzynarodowych konkursów wykonawczych - obok Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W roku 1982 Konkurs Katowicki został przyjęty w poczet członków Światowej Federacji Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie.
Inicjatorem i pierwszym organizatorem Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Katowicach był wybitny dyrygent Karol Stryja, ostatni uczeń Grzegorza Fitelberga, wieloletni dyrektor Państwowej Filharmonii Śląskiej.

I Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbył się w roku 1979 w setną rocznicę urodzin jego patrona. Odtąd Konkurs odbywa się w cyklu czteroletnim: II - 1983, III - 1987, IV - 1991, V - 1995, VI - 1999, VII - 2003, VIII - 2007, przebiegając w trzech lub w czterech etapach.
Kolejna, dziewiąta edycja Konkursu odbędzie się w 2012 roku. Jury, pod przewodnictwem prof. Antoniego Wita, pracować będzie w składzie: Mirosław Jacek Błaszczyk (Polska), Juozas Domarkas (Litwa), Piotr Gajewski (USA), Martinez Izquierdo (Hiszpania), Eugeniusz Knapik (Polska), John Neschling (Brazylia), Marek Pijarowski (Polska), Maximiano Valdes (Chile), Takuo Yuasa (Japonia), Michael Zilm (Niemcy). Na repertuar konkursu dyrygentów (uwertury, symfonie, poematy symfoniczne, koncerty skrzypcowe) składają się utwory klasycyzmu wiedeńskiego, romantyzmu i muzyki XX wieku, w tym utwory kompozytorów polskich. W ocenie Jurorów, uczestników i krytyków muzycznych obowiązujący repertuar - opublikowany w Regulaminie i w Internecie - należy do wyjątkowo ambitnych i ważkich artystycznie. Konkurs odbędzie się w dniach 16-25 listopada 2012 roku. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymają oprócz nagród pieniężnych także Złotą, Srebrną lub Brązową Batutę. Te atrybuty sztuki dyrygenckiej wykonane i ufundowane zostaną przez firmę jubilerską W. KRUK.
Ponadto konkursowi towarzyszy Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski im. Grzegorza Fitelberga, nawiązujący do tradycji organizowanych w latach 1956-1990 Konkursów Kompozytorskich im. Grzegorza Fitelberga przez Wielką Orkiestrę Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach.
W pierwszym półroczu 2011 roku przeprowadzono także Zamknięty Konkurs na Plakat Promujący IX Międzynarodowy Konkurs im. G. Fitelberga. Do promocji kolejnej edycji konkursu dyrygentów wybrano plakat autorstwa prof. Mieczysława Wasilewskiego, która zdobyła wyróżnienie.