Polmic - FB

konkurs (M)

D K L M N O W

Międzynarodowy Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego


Miejskie Centrum Kultury


ul. Bohaterów Warszawy 26

43-100 Tychy

tel. (+48 32) 327 02 90

fax (+48 32) 327 02 91

tel./fax

e-mail: mck@kultura.tychy.pl

www: www.guitar.tychy.pl


Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego organizowany jest jako impreza towarzysząca odbywającemu się w Tychach od 1986 roku, co dwa lata Międzynarodowemu Festiwalowi “Śląska Jesień Gitarowa”. Pomysłodawcą zarówno konkursu, jak i festiwalu był wykładowca Katedry Gitary Akademii Muzycznej w Katowicach - Jan Edmund Jurkowski. Po jego śmierci w 1989 roku nadano jego imię konkursowej części festiwalu.
Konkurs przebiega w trzech etapach, a adresowany jest do młodych gitarzystów z całego świata w wieku do 30 lat. Jego laureaci otrzymują nagrody pieniężne, a zwycięzca konkursu - także mistrzowską gitarę koncertową. Ponadto najlepsi gitarzyści tradycyjnie są zapraszani z recitalami podczas kolejnych festiwali "Sląskiej Jesieni Gitarowej". Otrzymują również liczne polskie i zagraniczne oferty koncertowe.
Dla zdecydowanej większości zwycięzców Konkursu Gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego był on pierwszym ważnym etapem do dalszego rozwoju artystycznego, wyrazem czego były kolejne nagrody na międzynarodowych konkursach w Europie i na świecie. Należą do nich m.in.: Georgi Vasiliev, Alexander Rengatch, Roman Viazovskiy, Marcin Dylla, Robert Horna, Waldemar Gromolak, Grzegorz Krawiec, Otto Tolonen, Jeremy Jouve i Gabriel Bianco. Jedynie laureatka I nagrody pierwszej edycji konkursu w 1986 roku - Nicola Hall, mimo iż swój kolejny udział w konkursie gitarowym w Kanadzie uwieńczyła sukcesem w postaci I nagrody, to jednak dokuczliwa kontuzja ręki nie pozwoliła jej na kontynuowanie artystycznej drogi; ukończyła studia prawnicze i realizuje się w tym zawodzie. Wszyscy laureaci tyskiego konkursu zajmują znaczące pozycje w życiu artystycznym prezentując swoją sztuką oraz wysoki poziom artystyczny.
15. edycja Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego odbyła się w dniach 11-18 października 2014 roku.

 
aktualizacja: styczeń 2016 (ab)