Polmic - FB

festiwal (L)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S U V W Ź

L'Arte Organica - Sądecki Festiwal Muzyki Organowej


Małopolskie Centrum Kultury

33-300 Nowy Sącz

tel. (+48 18) 443 52 15

e-mail: sokol@mnet.pl

www: www.mcksokol.pl


Sądecki Festiwal Muzyki Organowej "L’Arte Organica" to cykl koncertów - recitali organowych, nawiązujący do tradycji organizowanych w latach 70. w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. W koncertach występują wirtuozi organów - muzycy z Polski i zagranicy. Wyboru wykonawców dokonuje prof. Mirosława Semeniuk-Podraza z Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2002 roku.
Podczas koncertów festiwalowych prezentowana jest muzyka zróżnicowana pow względem stylistycznym. Obok kompozycji wielkich klasyków: Bacha i Haendla - można usłyszeć muzykę organową, rzadko wykonywaną w Polsce, np. kompozytorów meksykańskich, urugwajskich. Zasadniczą ideą organizacji festiwalu jest popularyzacja organów jako instrumentu koncertowego w kontekście powszechnego braku znajomości literatury muzycznej stworzonej z myślą o tym instrumencie, wykorzystywanym głównie dla celów liturgicznych w kościele katolickim.
Koncerty organowe są niezwykle wartościową ofertą kulturalną dla mieszkańców regionu, odbywającą się w sezonie letnim (lipiec-sierpień) w Nowym Sączu. Brzmienie wspaniałego instrumentu, jakim są organy w Bazylice św. Małgorzaty, wyjątkowy nastrój panujący we wnętrzu 550-letniej sądeckiej świątyni wprawiają słuchaczy w niezwykły, pełen kontemplacji nastrój, stanowiący idealną przestrzeń do odbioru muzyki organowej.