Polmic - FB

konkurs (M)

A D E K L M N O Ś W

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego


Fundacja na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów


ul. Sokołowska 29/37

01-142 Warszawa

tel. (+48 22) 632 84 97

fax (+48 22) 632 74 19

tel./fax

e-mail: palosz@unipress.waw.pl

www: www.lutoslawski-cello.art.pl


Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie jest pierwszym i jak dotąd jedynym konkursem w Polsce, przeznaczonym dla młodych wiolonczelistów, w którego programie znajdują się wszystkie kompozycje z wiolonczelą autorstwa Witolda Lutosławskiego. Pierwsza jego edycja odbyła się w 1997 roku, a kolejne organizowane są co dwa lata. Celem Konkursu jest umożliwienie młodym artystom zaprezentowania się przed wybitnymi, polskimi i zagranicznymi wiolonczelistami i pedagogami, porównanie sztuki wykonawczej z kolegami - muzykami z całego świata, nawiązanie międzynarodowych kontaktów z pedagogami i kolegami wiolonczelistami oraz gromadzenie doświadczeń i przygotowanie do udziału w największych konkursach wiolonczelowych na świecie.
Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego to jedyny w Polsce i Europie konkurs wiolonczelowy, w którym wiek uczestników ograniczony jest do 24 lat, a zatem adresowany do całkiem młodych studentów na początku ich artystycznych karier. Zaawansowany program Konkursu daje możliwość wyboru najbardziej utalentowanych młodych wiolonczelistów - solistów. Program przesłuchań zawiera wszystkie utwory wiolonczelowe Witolda Lutosławskiego, dając unikalną szansę wykonania z orkiestrą jego Koncertu wiolonczelowego w Finale Konkursu.
Program Konkursu umożliwia dokonanie wyboru spośród najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych utworów wiolonczelowych w szerokim zakresie stylistycznym od baroku do muzyki współczesnej. Ponieważ każdy młody, ambitny wiolonczelista powinien wykonywać utwory od klasycznych do XX-wiecznych - w drugim etapie uczestnicy prezentują się w klasycznym lub romantycznym i współczesnym repertuarze. Jest to okazja do wykazania się artystyczną kreatywnością i umiejętnościami warsztatowymi. W programie szóstej edycji konkursu w 2007 roku znalazł się m.in. nowy utwór Pawła Szymańskiego - Gigue for cello solo, napisany w 2006 roku na zamówienie organizatorów.
Od lutego 2000 roku Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego należy do The World Federation of International Music Competitions, a od grudnia 2000 roku jest członkiem The European Union of Music Competitions for Youth.