Polmic - FB

konkurs (O)

A D E K L M N O Ś W

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina


Narodowy Instytut Fryderyka Chopina


Pl. Piłsudskiego 9

00-078 Warszawa

tel. (+48 22) 826 81 90

fax (+48 22) 827 54 71

e-mail: konkurs@chopin.pl

www: www.nifc.pl


Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina uznawany jest za jednen z najważniejszych krajowych konkursów muzycznych. Odbywa się w Warszawie od 1968 roku. W ciągu trzydziestu sześciu lat swego istnienia Konkurs stworzył własną bogatą tradycję. Trzydzieści pierwszych edycji nosiło nazwę Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny na Stypendia Artystyczne im. Fryderyka Chopina, późniejsze edycje odbywają się już pod zmienionym tytułem.
Konkurs promuje młodych pianistów. Adresowany jest do polskiej młodzieży muzycznej - studentów akademii muzycznych i uczniów szkół muzycznych II stopnia. Laureaci, oprócz możliwości występów w koncertach otrzymują pomoc materialną w postaci nagród - stypendiów, tak istotną w początkach ich kariery artystycznej. Otrzymanie jednego ze stypendiów daje możliwość uczestnictwa w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina lub innym ważnym krajowym lub międzynarodowym konkursie pianistycznym. Pianiści mają możność sprawdzenia swoich umiejętności i dyspozycji psychicznych w warunkach estrady konkursowej.
W skład jury wchodzą, najwybitniejsi pianiści-pedagodzy, reprezentujący wszystkie Akademie Muzyczne w Polsce. Program konkursu w poszczególnych latach jest inny. Dobiera się utwory o znacznym stopniu trudności, duże formy muzyczne lub całości cyklów. Stałym elementem są kompozycje Fryderyka Chopina.
Towarzystwo im. Fryderyka Chopina zorganizowało 36 edycji tego konkursu. Od 2006 roku organizatorem konkursu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.