Polmic - FB

zespół (R)

A B C D E F G H I K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Rubinstein Quartet


Tomasz Gołębiewski
Al. Włókniarzy 238a/13

90-556 Łódź

tel. (+48 42) 634 41 51

e-mail: togo@post.pl

www: www.rubinsteinquartet.art.pl


Zespół powstał w 1993 roku i koncertuje w składzie Piotr Redeł, Tomasz Gołębiewski – skrzypce, Mirosław Pejski - altówka, Jolanta Żebrowska - wiolonczela. Wszyscy muzycy są absolwentami Akademii Muzycznej w Łodzi i członkami Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej. W 1995 zespół zyskał nazwę Rubinstein Quartet, wiążącą się z osobą wybitnego artysty urodzonego w Łodzi - Artura Rubinsteina.
Kwartet występował na licznych festiwalach muzyki kameralnej w Polsce, w większości krajów europejskich, a także w Japonii. Poza intensywną działalnością koncertową, zespół może poszczycić się licznymi nagraniami radiowymi, telewizyjnymi i płytowymi. Szeroki repertuar zespołu zaowocował wydaniem sześciu płyt. Znalazły się na nich popularne miniatury, kwartety smyczkowe Stanisława Moniuszki, Cztery pory roku Vivaldiego w unikatowym opracowaniu na smyczki i harfę – płyta entuzjastycznie przyjęta zarówno przez krytykę, jak i publiczność. Następne to Kwintety waltorniowe ze Zbigniewem Monkiewiczem oraz kolędy nagrane wspólnie z Krystyną Prońko. I choć podstawą repertuaru Rubinstein Quartet jest wielka literatura klasyczna i romantyczna, zespół sięga również do muzyki współczesnej. Dzięki pozycji jaką zdobył przez ostatnie lata na estradach koncertowych w kraju i zagranicą, kwartetowi udało się zrealizować wyjątkowy projekt pod nazwą Muzyka Łodzi przełomu wieków. Utwory łódzkich kompozytorów, Zdzisława Szostaka, Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Sławomira Kaczorowskiego i Pawła Serafińskiego, skomponowane zostały specjalnie dla Rubinstein Quartet, zaś ich prawykonania wypełniły koncert na powitanie nowego stulecia w Muzeum Historii Miasta Łodzi.
Rezultatem poszukiwań nowych brzmień i dowodem ciągłego rozwoju kwartetu, jest najnowsza, szósta w dorobku płyta – raneQ. Jest ona połączeniem klasycznego brzmienia zespołu smyczkowego z kompozycjami twórców umiejscowionych w innych stylach muzyki. Utwory na ten krążek napisali: Krzesimir Dębski, Krzysztof Herdzin, Leszek Kułakowski, Adam Manijak, Joachim Mencel, Włodzimierz Nahorny, Paweł Serafiński i Michał Urbaniak. Płyta otrzymała wyróżnienie roku 2002 w kategorii klasyka prestiżowego miesięcznika "Sound & Vision".
Rubinstein Quartet współpracuje także z innymi wybitnymi artystami, takimi jak: Krzysztof Jabłoński, Krzysztof Jakowicz, Waldemar Malicki, Andrzej Kurylewicz, Morten Zeuthen, Wanda Warska, Andrzej Jagodziński, Bracia Pospieszalscy i inni.
Zespół zakończył działalność w 2007 roku.