Polmic - FB

festiwal (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S U V W Ź

Muzyka w Starym Krakowie - Międzynarodowy Festiwal


Fundacja Capella Cracoviensis, Plac na Groblach 7

31-101 Kraków

tel. (+48 12) 341 44 39

fax

tel./fax

e-mail: festiwal@mwsk.pl

www: www.mwsk.pl


„Muzyka w Starym Krakowie“ jest jednym z najstarszych festiwali polskich. Zainicjowany przez Władze Miasta Krakowa odbywa się od 1976 roku pod patronatem Prezydenta Miasta. Jego współtwórcą i kierownikiem artystycznym jest Stanisław Gałoński, założyciel i wieloletni dyrektor „Capelli Cracoviensis”.

Tradycje kulturalne Krakowa stwarzają aurę szczególnie sprzyjającą muzyce. Działali tu wybitni kompozytorzy europejscy – H. Finck, L. Marenzio, D. Cato, królom polskim dedykowali swe dzieła G. Palestrina, G. Ph. Telemann, J. S. Bach, koncertowali Liszt, Brahms, Paderewski, Rubinstein. Działali tu przez z górą 300 lat Królewscy Rorantyści powołani przez króla Zygmunta I Starego. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie“ nawiązuje do tych wielkich kart historii kultury Krakowa. Gośćmi festiwalu byli między innymi artyści tej miary, co Henryk Szeryng, Ida Haendel, Jordi Savall, Shlomo Mintz, Krystian Zimerman, Witold Rowicki, Andrzej Hiolski, Christopher Hoogwood, Jerzy Katlewicz, Krzysztof Penderecki, Antoni Wit, Emma Kirkby, Barbara Schlick, Ewa Podleś, Paul Esswood, Adalbert Kraus, Hanjörg Schellenberger, Kaja Danczowska, Krzysztof Jakowicz, Daniel Stabrawa, Wanda Wiłkomirska, Grigorij Żyslin, Iwan Monighetti, Malcolm Frager, Bruno Leonardo Gelber, Cyprien Katsaris, Grigorij Sokołow, Jeffrey Swann, Igor Kipnis, Elżbieta Stefańska, Bob van Asperen, Rafael Puyana, Jurij Baszmet, Pepe Romero, zespoły: Philharmonia Quartett, Borodin Kwartet, Kwartet Wilanów, Hesperion XX i XXI, Europa Galante, NOSPR, Filharmonia Narodowa, The Hilliard Ensemble, Chanticleer i wiele innych.

Istotnym przesłaniem Festiwalu, na który kładzie się duży nacisk, jest prezentowanie wybitnych solistów i zespołów polskich, zwłaszcza krakowskich. Stwarza to możliwość zapoznania licznych gości zagranicznych z naszą kulturą muzyczną. Do udziału w Festiwalu zapraszani są, obok sławnych artystów, także młodzi, utalentowani muzycy, będący u progu kariery.

Program Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie“ nie zamyka się w wąskiej tematyce. Jest tak pomyślany, aby podczas dwóch tygodni jego trwania słuchacze mogli wybierać muzykę, która jest im najbliższa, od średniowiecza po czasy współczesne. Również artystom pozostawia się swobodę w doborze repertuaru, w którym czują się najlepiej. Koncerty Festiwalu odbywają się przez 17 dni, codziennie w innych, zabytkowych wnętrzach; w kościołach, muzeach, na dziedzińcach.

Festiwalowa książka programowa zawiera oprócz repertuaru, zwięzłe opisy obiektów, w których odbywają się koncerty, pióra wybitnego znawcy Krakowa – Michała Rożka. Oprawa graficzna druków festiwalowych autorstwa Łukasza Lacha inspirowana jest związanymi z architekturą Krakowa dziełami znanego fotografika Adama Bujaka, od lat użyczającego swoich prac festiwalowi.

Uczestnictwo w Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie“ oprócz doznań muzycznych, daje możliwość poznawania najpiękniejszych zabytkowych miejsc Krakowa.

Do roku 2009 Festiwal związany był z działalnością Capelli Cracoviensis, obecnie jego organizację Władze Miasta powierzyły Fundacji Capella Cracoviensis.