Polmic - FB

filharmonia (W)

F N O P W

Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie


ul. B.Głowackiego 1

10-447 Olsztyn

tel. (+48 89) 527 51 75

fax (+48 89) 527 23 02

e-mail: biuro.konc@filharmonia.olsztyn.pl

www: www.filharmonia.olsztyn.pl


Dyrektor naczelny i artystyczny: Piotr Sułkowski

Państwowa Filharmonia w Olsztynie powstała w 1973 roku i początkowo mieściła się w budynku Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina przy ulicy Kościuszki. Nadano jej imię Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora pobliskiego Barczewa, które nosiła od 1962 olsztyńska orkiestra symfoniczna. W 2000 roku zmieniono nazwę instytucji na obecną.
Nowoczesna siedziba Filharmonii otworzyła swoje gościnne podwoje w 2011 roku, wtedy również stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego objął Piotr Sułkowski. Sala koncertowa Filharmonii odpowiada najwyższym wymaganiom akustycznym: jest wyposażona w najwyższej klasy sprzęt elektroakustyczny, co daje możliwości nagrywania muzyki oraz transmisji i wirtualnego uczestnictwa w koncertach w dowolnym miejscu na świecie. Sezony filharmoniczne wyróżniają się bogatym programem, szeregiem atrakcyjnych przedsięwzięć, możliwych do realizacji we własnej siedzibie. Prócz koncertów symfonicznych program obejmuje cykle „Mistrzowskich recitali fortepianowych”, koncerty muzyki popularnej w cyklu „POP filharmonia”, koncerty jazzowe oraz spektakle operowe. W każdym sezonie przybywają na gościnne występy artyści zagraniczni: przedstawienie Tosci Giacoma Pucciniego odbyło się przy współudziale solistów z Hiszpanii, Traviaty Giuseppa Verdiego – z artystami Teatru Muzycznego w Kaliningradzie. Na scenie Filharmonii występowali tak znakomici muzycy, jak Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Ewa Podleś, Kaja Danczowska i Konstanty Andrzej Kulka, wiolonczeliści David Geringas i Ivan Monighetti, pianiści Kevin Kenner i Jan Lisiecki, a z kręgu jazzu Adam Makowicz i Leszek Możdżer. Podczas uroczystego otwarcia nowej siedziby Filharmonii gościem specjalnym koncertu symfonicznego był wirtuoz gry na fletni pana Gheorghe Zamfir. Filharmonia Warmińsko-Mazurska przystąpiła również, jako druga filharmonia w Polsce, do systemu transmisji operowych w HD z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Czołowymi zespołami instytucji są orkiestra symfoniczna i chór mieszany, stworzony i prowadzony od 2009 przez prof. Benedykta Błońskiego. Orkiestra notuje sukcesy w kraju i za granicą (Rosja, Litwa, Niemcy, Rumunia, Bułgaria, Macedonia, Włochy, Francja, Hiszpania), dokonuje licznych nagrań płytowych (12 albumów), wykonuje koncerty transmitowane przez radio i telewizję. Filharmonicy olsztyńscy uczestniczą w najważniejszych wydarzeniach w regionie, jak np. uroczysty koncert z premierowymi utworami z okazji 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem w 2010, koncert przed Papieżem Janem Pawłem II w 1991.  Płyta filharmoników Sinfonia Sacra z muzyką Marka Sewena została zadedykowana Ojcu Świętemu. W 2010 Filharmonia Warmińsko-Mazurska otrzymała za płytę CD Felix Nowowiejski, Missa Pro Pace, Missa Stella Maris nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2010 w kategorii Muzyka Poważna - Album Roku Muzyka Chóralna i Oratoryjna. Sala koncertowa Filharmonii była miejscem wielu polskich i światowych prawykonań, m.in. Syna Marnotrawnego Feliksa Nowowiejskiego, Ptaka Uqui Piotra Mossa, Koncertu skrzypcowego Gerardo Gandiniego.
Filharmonia Warmińsko-Mazurska prowadzi szeroką działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i studentów: audycje przedszkolne "Spotkania z Panią Muzyką", szkolne koncerty kameralne, koncerty symfoniczne dla szkół ponadpodstawowych, koncerty uniwersyteckie, Symfoniczne Poranki Muzyczne, „Koncerty rodzinne”.
W 2014 Marszałek Województwa przyznał Filharmonii laur „Najlepsi z najlepszych” za szczególne zasługi w promowaniu Warmii i Mazur. Z okazji jubileuszu 70-lecia w 2016 Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie otrzymała Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
 
aktualizacja: luty 2016 (wa)