Polmic - FB

zespół (W)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Warszawski Kwintet Akordeonowy


Kontakt: Maciej Kandefer

Warszawa

tel./fax

e-mail: mkandefer@wp.pl

www: wka.art.pl


Skład zespołu:

  • Maciej Kandefer – I akordeon
  • Jacek Małachowski (Jarosław Kutera, 1999-2009) – II akordeon
  • Przemysław Wojciechowski (Magdalena Igras, 1999-2009; Adam Czerski, 2010-2015) – III akordeon
  • Mirosław Mozol – IV akordeon
  • Mateusz Wachowiak (Tomasz Holizna, 1999-2006; Adam Czerski, 2007-2009) – V akordeon (akordeon basowy)

Warszawski Kwintet Akordeonowy powstał w roku 1999 z inicjatywy prof. Włodzimierza Lecha Puchnowskiego jako kontynuacja tradycji dawnego Warszawskiego Kwintetu Akordeonowego. Obecny skład zespołu tworzą absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Od czasu swojego powstania Warszawski Kwintet Akordeonowy wykonał ponad sto koncertów, biorąc udział w festiwalach muzyki kameralnej w Polsce i za granicą. Zespół jest również laureatem wielu konkursów akordeonowych. Do jego największych sukcesów można zaliczyć: I miejsce w IX Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2005), I miejsce w Premio Citta di Castelfidardo (2001), III miejsce w 5th Osaka Chamber Music Competition & Festa (2005) oraz uczestnictwo w finale 4th Osaka Chamber Music Competition & Festa (2002).

Zespół posiada w swoim dorobku liczne nagrania dla radia i telewizji oraz koncerty w salach: Izumi Hall, Filharmonii Lubelskiej, College of Europe, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Politechniki Warszawskiej, Instytutu Austriackiego, Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. W repertuarze Warszawskiego Kwintetu Akordeonowego znajdują się utwory pochodzące z różnych epok i reprezentujące różne style – od kompozycji barokowych, do utworów współczesnych (w tym napisanych specjalnie dla kwintetu) i rozrywkowych – a poziom artystyczny zespołu wzbudza zainteresowanie publiczności oraz krytyków muzycznych.

W 2004 została wydana płyta Classical, która otrzymała nominację do nagrody "Fryderyk" w kategorii album roku – muzyka kameralna. W 2007 ukazała się autorska płyta Mikołaja Majkusiaka Road To The Unknown, na której znajduje się m.in. utwór Concerto nevrotico wykonany przez Warszawski Kwintet Akordeonow.

aktualizacja: 2018 (ac)