Polmic - FB

wydawca (U)

A B C D E F G I J M n O P R S T U W

Universal Music Polska Sp. z o.o.


ul. Czerniakowska 87A

00-718 Warszawa

tel. (+48 22) 592 82 00

tel./fax

e-mail: universal@universalmusic.pl

www: www.universalmusic.pl


Universal Music Polska Sp. z o. o. stanowi część międzynarodowej firmy fonograficznej Universal Music Group wchodzącej w skład koncernu medialno-telekomunikacyjnego VIVENDI-UNIVERSAL, który powstał w grudniu 2000 roku. Universal Music Group skupia ponad sto światowych labeli, które zajmują się wieloma najsławniejszymi artystami dzisiejszych czasów. Posiada również ogromny katalog nagrań, obejmujący wszystkie gatunki muzyki.

Korzenie Universal Music Polska Sp. z o. o. znajdują się w polskiej wytwórni Izabelin Studio, która na początku lat 90-tych wylansowała nową falę polskiej muzyki rockowej, np. Hey, Edytę Bartosiewicz i Kasię Kowalską. W sierpniu 1994 roku label Izabelin Studio ze swoim katalogiem artystów został kupiony przez międzynarodową wytwórnię PolyGram, stanowiącą część firmy Philips. Ruch ten pozwolił na połączenie prężnego katalogu lokalnego z ogromnym katalogiem zagranicznych artystów. W listopadzie 1998 PolyGram został kupiony przez firmę Seagram, posiadającą duży katalog w Stanach Zjednoczonych i w wyniku fuzji tych dwóch firm powstał Universal Music Group.

W skład polskiego oddziału Universalu wchodzą trzy spółki:

  • Universal Music Polska Sp. z o.o. zajmuje się wydawaniem i promocją płyt lokalnych i zagranicznych artystów. Firma jest związana z grupą lokalnych artystów i jest odpowiedzialna za cały proces wydawania ich płyt. Posiada ogromny katalog zagranicznych artystów współpracujących z Universalem na całym świecie, w związku z tym dział ten jest odpowiedzialny również za promocję i marketing tych wykonawców na terenie Polski. Wśród najważniejszych labeli są: Island, Mercury, Motown, Polydor, MCA, Def Jam. Odrębny dział specjalizuje się w muzyce klasycznej i jazzowej. Universal Music Polska posiada też umowy dystrybucyjne na katalogi takich artystów jak np. Maryla Rodowicz, czy wytwórni - jak ECM oraz CD Accord, specjalizującego się w polskiej muzyce klasycznej.
  • Magic Records Sp. z o.o.. Została ona założona w czerwcu 1998 wspólnie z Universal Music Polska Sp. z o. o. i właścicielami Magic Records s.c. Do momentu powstania spółki płyty tego lidera na rynku polskim w muzyce dance były dystrybuowane przez Universal Music Polska Sp. z o. o. Magic Records Sp. z o .o. kontynuuje poprzednią działalność poprzez wydawanie składanek z muzyką dance i techno, zawierających największe przeboje. Magic również promuje albumy poszczególnych artystów tych gatunków muzyki ( tj. dance i techno) z małych zagranicznych katalogów.
  • Universal Music Publishing Sp. z o.o., która zajmuje się działalnością publishingową, polegającą na opiece nad autorami utworów muzycznych lokalnych i z katalogu Universal International Music Publishing. Spółka promuje dzieła tych autorów i dba o to, by otrzymali należne im wynagrodzenie za ich twórczość.

Aktualizacja: 2021 (jt)