Polmic - FB

zespół (C)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Camerata Silesia - Zespół Śpiewaków Miasta Katowice


pl. Wolności 12a

40-078 Katowice

tel. (+48 32) 206 97 97

fax (+48) 606 301 504

tel./fax (+48 32) 256 15 07

e-mail: biuro@camerata.silesia.pl

www: www.camerata.silesia.pl


Camerata Silesia - Zespół Śpiewaków Miasta Katowice został założony w 1990 roku przez Annę Szostak, która jest jego dyrektorem i dyrygentem. Powstaniu Cameraty Silesia przyświecała idea stworzenia zespołu wokalistów, którzy mogą wykonać zarówno repertuar chóralny a cappella, jak i partie solistyczne w utworach wokalno-instrumentalnych oraz – w poszerzonym składzie – partie chóralne w dziełach oratoryjno-kantatowych. Skupiając się głównie na repertuarze przedklasycznym i dwudziestowiecznym, Camerata Silesia stała się w krótkim czasie najbardziej renomowanym polskim zespołem tego typu.
Na dorobek nagraniowy Cameraty Silesia składa się pokaźna liczba kilkudziesięciu płyt, rejestracji radiowych i telewizyjnych, a także koncerty live dla Europejskiej Unii Radiowej i występy transmitowane przez media. Większość z tych przedsięwzięć dokumentuje i propaguje muzykę polską od baroku aż po współczesność. Opublikowana w 1996 roku płyta z wyborem Offertoriów i Komunii Mikołaja Zieleńskiego uzyskała nominację do nagrody fonograficznej "Fryderyk" oraz Płyty Roku miesięcznika "Studio". Zarówno ta płyta, jak i wydana rok później Missa Pulcherrima Bartłomieja Pękiela należą do najbardziej znaczących osiągnięć w wykonawstwie muzyki dawnej w Polsce. W 1998 roku autorska płyta Pawła Szymańskiego, zawierająca jego Lux aeterna w wykonaniu Cameraty Silesia i zespołu instrumentalnego pod dyrekcją Anny Szostak, otrzymała tytuł Płyty Roku miesięcznika "Studio" oraz "Fryderyka" w kategorii muzyki współczesnej. Drugiego "Fryderyka", tym razem w dziedzinie muzyki solowej, przyznano dwóm cyklom Pieśni kurpiowskich Karola Szymanowskiego w wykonaniu zespołu oraz Olgi Pasiecznik i Jozsefa Örmeny. Przebojami polskiego rynku fonograficznego okazały się negro spirituals (1994) oraz płyty polskich kolęd w opracowaniu Krzysztofa Baculewskiego (1995,1999). Do najważniejszych dokonań fonograficznych należy także album pt. Miserere (2000), zawierający utwory dawne i współczesne do tekstu psalmu 51, wydana przez firmę Musicon płyta z udziałem Emmy Kirkby z utworami H.Purcella, J.S.Bacha i G.G. Gorczyckiego nominowana do nagrody "Fryderyk" (2001) w kategorii muzyki dawnej, a także Jasnogórska muzyka dawna vol. 31 (z udziałem Marka Toporowskiego i Capelli Czestochoviensis) i Choral Works Krzysztofa Baculewskiego (DUX, 2010). Do najnowszych albumów zespołu należą: Camerata Silesia Sings Kilar (DUX), nagrana wspólnie z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy (nominacja do nagrody "Fryderyk" 2013 w kategorii "Album roku - muzyka współczesna"), Andrzej Siewiński - Requiem (wydana nakładem wydawnictwa DUZ i nominowana do nagrody "Fryderyk" 2013 w kategorii "Album roku - muzyka kameralna") oraz Jasnogórska muzyka dawna vol. 54 (Musicon, 2013).
Od 1993 roku zespół jest regularnie zapraszany do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień" - wykonania Kantat Antona Weberna z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Eda Spanjaarda (1995) oraz Trois Poémes d'Henri Michaux Witolda Lutosławskiego z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją Anny Szostak i Antoniego Wita (1996) uznane zostały za największe wydarzenia artystyczne festiwalu. Te ostatnie znalazły się w płytowej antologii muzyki Witolda Lutosławskiego wydanej przez firmę Naxos. Do ważniejszych osiągnięć należy też wykonanie Sinfonii Luciano Berio podczas inauguracji "Warszawskiej Jesieni" w 1999 roku. W tym samym roku Camerata wystąpiła na zaproszenie Mitteldeutscher Rundfunk w słynnym lipskim Gewandhaus, koncertowała w Taipei (Tajwan), zaprezentowała też cykl koncertów podczas EXPO 2000 w Hanowerze. W grudniu 2005 roku zespół dokonał polskich prawykonań utworów L. Beria, G. Scelsiego i L. Nona podczas Dni Współczesnej Muzyki Włoskiej w Krakowie. Śpiewacy brali udział także w wielu innych festiwalach (m.in. Festiwalu Muzyki Religijnej im. G.Sinopolego Anima Mundi w Pizie, Sommerfestspiele w Bregenz, "Wratislavia Cantans", Festiwalu Prawykonań w Katowicach, "Chopin i jego Europa" w Warszawie, Festival d’Ile de France w Paryżu), a także wystąpili w rzymskim Auditorium Parco della Musica z orkiestrą dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, w katedrze Saint-Louis des Invalides w Paryżu (z instrumentalistami Musicatreize z Marsylii), Palais des Beaux-Arts i Le Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli oraz w Concertgebouw w Amsterdamie. Camerata Silesia współpracowała z wieloma sławami sceny muzycznej, m.in. z Emmą Kirkby i Barbarą Schlick podczas koncertów w Polsce i Niemczech.
Festiwalowe prezentacje zespołu wzbudziły zainteresowanie ze strony wielu kompozytorów, takich jak Krzysztof Baculewski, Régis Campo, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Krzysztof Knittel, Zygmunt Krauze, Stanisław Krupowicz, Zbigniew Preisner, Bogusław Schaeffer, Witold Szalonek, Paweł Szymański czy Agata Zubel. Poziom pracy zespołu na niwie międzynarodowej docenił również Krzysztof Penderecki, którego Pasję Łukaszową, Polskie Requiem i Siedem Bram Jerozolimy Camerata Silesia współwykonywała pod ręką kompozytora wielokrotnie m.in. w Münster, Krakowie i Hamburgu. W roku 2012 zespół w poszerzonym składzie został zaproszony do udziału w przedstawieniach i nagraniach na DVD scenicznej wersji Pasji K. Pendereckiego w reżyserii G. Jarzyny.
Zespół działa pod patronatem Urzędu Miasta Katowice. W 2003 roku został laureatem Nagrody Prezydenta Katowic w Dziedzinie Kultury. Dnia 1 marca 2004 roku uchwałą Rady Miasta Katowice Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" otrzymał status Instytucji Kultury.


aktualizacja: marzec 2015 (ab)