Polmic - FB

opera/teatr (T)

K M N O P S T W

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej


Pl. Grunwaldzki 1

81-372 Gdynia

tel. (+48 58) 620 95 21

fax (+48 58) 620 01 05

tel./fax (+48 58) 620 33 47

e-mail: info@teatrmuzyczny.tmiasto.pl

www: www.teatrmuzyczny.tmiasto.pl


Teatr Muzyczny w Gdyni im. Danuty Baduszkowej to jedna z najlepszych placówek tego typu w kraju, kulturalna wizytówka województwa pomorskiego i Gdyni.
Swoją działalność rozpoczął 18 maja 1958 roku spektaklem operetkowym Bal w Operze. Animatorką, dyrektorką, reżyserką i dobrym duchem Teatru była Danuta Baduszkowa. Lata 80-te, to okres panowania Jerzego Gruzy. Od 1995 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym teatru jest Maciej Korwin.
Od 1979 roku Teatr mieści się w obecnym miejscu – w centrum Gdyni u stóp Kamiennej Góry.
W ciągu ponad 40 lat istnienia Teatr przygotował 225 premier: musicali, operetek, bajek dla dzieci, koncertów i spektakli kameralnych, tu odbywały się polskie premiery wielu musicali, m.in.: Jesus Christ Superstar, Człowiek z La Manchy, Me and my Girl, Cabaret, Les Miserables, Skrzypek na dachu, a w ostatnich latach Scrooge, Wichrowe Wzgórza, Hair i Szachy. W repertuarze znalazły się także inne pozycje, należące do klasyki gatunku (Evita, West Side Story, The Fantastics, My Fair Lady), spektakle eksperymentalne: Kompot Kofty, Naga, rock opera z udziałem Niebiesko-Czarnych i Stana Borysa, a także inscenizacje polskich dzieł muzycznych (Zagłoba, Krakowiacy i Górale, Nieszpory Ludźmierskie, Karmaniola), utwory dramatyczne (Małpa, O co biega?), a nawet opera barokowa (Xerkses).
Z Teatrem Muzycznym w Gdyni współpracowali wybitni artyści, w tym: Agnieszka Osiecka, Małgorzata Ostrowska, Marek Piekarczyk, Krystyna Prońko, Marcin Szancer, Stan Borys, Jerzy Stuhr, Piotr Kusiewicz, Wiesław Ochman, Wojciech Młynarski, Ernest Bryll.
Zespół Teatru Muzycznego poza Polską występował na scenach Anglii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Luksemburga, Holandii, Belgii i Litwy.