Polmic - FB

festiwal (J)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S U V W Ź

Jesień Organowa w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim - Festiwal Muzyczny


Starostwo Powiatowe - Wydział Kultury, Sportu i Promocji Powiatu
ul. Jagiełły 1

43-155 Bieruń

tel. (+48 32) 216 38 20

fax (+48 32) 216 38 27 w. 305

tel./fax (+48 32) 326 92 87

e-mail: kultura@powiatbl.pl

www: www.powiatbl.pl


Pierwszy festiwal Jesień Organowa w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim - jeszcze pod nazwą „Wiosna Organowa” - odbył się w 2000 roku. Od tego czasu podczas kolejnych festiwalowych wieczorów wystąpili między innymi tak znani i popularni wykonawcy zagraniczni, jak: Christoph Nierhaus, Stefan Johannes Bleicher, Zeno Bianchini - organiści z Niemiec, Anita van Sjest (trąbka), Jelte Veenhoven (organy) z Holandii, Jean-Luc Perrot (organy) z Francji, Tomáš Thon (organy) i Dušan Foltỹn (obój) z Czech oraz najwybitniejsi polscy organiści i zespoły kameralne.
Trwałym dorobkiem Jesieni Organowej jest popularyzowanie walorów zabytkowych i współczesnych instrumentów liturgicznych w kościołach regionu, ukazanie ich całej artystycznej okazałości. Zalicza się do nich m.in.: zabytkowy pozytyw w kościele św. Walentego w Bieruniu, barokowe organy w kościele św. Klemensa w Lędzinach, organy w kościele św. Anny w Lędzinach (przez znawców zaliczane do najlepszych w Archidiecezji Katowickiej), nowe organy w kościele św. Barbary w Bieruniu. Przede wszystkim jednak festiwal stwarza uczestnikom koncertowych wieczorów okazję do obcowania z wielkimi dziełami muzycznymi, wysłuchania znakomitych kompozycji i wirtuozowskich wykonań rodzimych artystów, gości z kraju i zagranicy. Dostarcza wrażeń estetycznych, przeżyć duchowych.
Jesień Organowa inspiruje także inne przedsięwzięcia, m.in. nagrania płytowe. Na krążkach utrwalono brzmienie organów w kościołach św. Walentego i św. Barbary w Bieruniu oraz św. Anny w Lędzinach. Wkrótce promowana będzie najnowsza płyta przypominająca o skarbie, jakim są zabytkowe organy w kościele św. Klemensa – Papieża Męczennika w Lędzinach, przybliżająca świat miniatury organowej w nagraniach profesora Juliana Gembalskiego, artystycznego opiekuna festiwalu.