polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego
29 stycznia - 10 lutego 2018 , Warszawa
XV Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
31 stycznia 2018 roku
„Byłem tu, Fryderyk”
24 stycznia 1018, Warszawa
Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych”
Premiera płyty
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz
„Sinfonia Varsovia Kameralnie” – nowy cykl koncertów w siedzibie Orkiestry
3 stycznia - 5 grudnia 2018, Warszawa
Arte dei Suonatori Masterclasses
12–18 lutego 2018, Radziejowice

zespół (A)

A B C D E F G H I K L M N O P Q R S T V W Z Ł

Ars Cantus


ul. Bernardyńska 5

50-118 Wrocław

tel. (+48 71) 344 38 41

fax

tel./fax

e-mail: zespol@arscantus.art.pl

www: www.arscantus.art.pl


  • Tomasz Dobrzański - kierownictwo artystyczne, flety, szałamaje, mandora
  • Monika Wieczorkowska, Maciej Gocman, Piotr Karpeta - śpiew

Zespół Ars Cantus powstał w roku 2000 jako grupa wokalna związana z Wrocławskimi Kameralistami, pracująca pod kierownictwem artystycznym Tomasza Dobrzańskiego.

Ars Cantus wykonuje muzykę dawnych epok od średniowiecza (m. in. pieśni średniowieczne z rękopisu Carmina Burana, dramaty liturgiczne Ludi Sancti Nicolai) do wczesnego baroku („Salomone Rossi – muzyka dworu i synagogi”). Istotną część repertuaru Ars Cantus stanowią muzyczne zabytki Dolnego Śląska sięgające XIV wieku, często prezentowane słuchaczom po raz pierwszy od stuleci (Uczta na Ratuszu – utwory z wrocławskich i śląskich druków muzycznych z wieków XVI i XVII, Serena mente jubilo – utwory z XIV i XV-wiecznych rękopisów z Wrocławia, Żagania i Zielonej Góry).

Zespół Ars Cantus wystąpił na Festiwalu Flandryjskim w Alden Biesen w Belgii, na koncertach Międzynarodowej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie, na Festiwalu „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu, Festiwalu Flandryjskim "Laus polyphoniae" w Antwerpii, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, na festiwalach Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie i w Krakowie, festiwalu Musica Memorabilis w Poznaniu, Międzynarodowym Festiwalu "Wratislavia Cantans", Międzynarodowym Festiwalu "Maj z Muzyką Dawną", "Forum Musicum" we Wrocławiu, na Festival delle Nazioni  we Włoszech, Festiwalu Tańców Dworskich w Krakowie, a także na koncertach w Niemczech, Czechach, na Słowacji, w Austrii i na Sycylii. W grudniu 2004 roku koncert zespołu był transmitowany ze studia S-1 do krajów Europejskiej Unii Radiowej.

W roku 2001 na XI Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie za wykonanie średniowiecznych pieśni ze zbioru Carmina Burana zespół Ars Cantus został uhonorowany nagrodą im. Zofii Rayzacherowej za „największą indywidualność artystyczną w dziedzinie muzyki dawnej”.

W lutym 2003 roku ukazała się wydana przez CD Accord płyta Musica Rediviva z wrocławskich druków muzycznych XVI i XVII wieku, która otrzymała entuzjastyczne recenzje i uhonorowana została Wrocławską Nagrodą Muzyczną roku 2003. W roku 2005 ukazała się nagrana dla wytwórni DUX płyta Musica Figurata we Wrocławiu i na Śląsku w wiekach XIV i XV. Otrzymała ona pięciogwiazdkową recenzję w magazynie „Goldberg”. W roku 2006 w serii „Perły muzyki polskiej” wydawnictwa Bearton ukazała się płyta SACD Musica Divina z rękopisu biblioteki Krasińskich z utworami Mikołaja z Radomia, Mikołaj z Ostroroga, Johannesa Ciconii i Etienne Grossina.