Polmic - FB

zespół (K)

A B C D E F G H I K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Kwartet im. Karola Szymanowskiego (Szymanowski Quartet)


e-mail: szymanowskiq@gmail.com

www: szymanowskiquartet.com


  • Agata Szymczewska  I skrzypce
  • Robert Kowalski  II skrzypce
  • Vladimir Mykitka  altówka
  • Marcin Sieniawski – wiolonczela

Założony w 1995 roku w Warszawie Kwartet im. Karola Szymanowskiego szybko awansował do grona najpopularniejszych kwartetów smyczkowych na świecie, wyróżniając się swą ekspresyjnością i dbałością o stylistyczną różnorodność oraz własnym dźwiękowym charakterem. Pierwsi członkowie zespołu studiowali w klasie muzyki kameralnej w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze. Po ukończeniu studiów doskonalili swój warsztat pod okiem wielu znakomitych artystów takich, jak Alfred Brendel, Walter Levin, Isaac Stern czy członkowie tak legendarnych kwartetów, jak Amadeus, Juilliard, Emerson oraz Guarneri. Znaczący wpływ na oblicze artystyczne kwartetu miał Hatto Beyerle, który przez długi okres działalności był jego mentorem. Od jesieni 2000 roku zespół pełnił funkcję kwartetu-rezydenta w Hochschule fur Musik und Theater w Hanowerze, prowadząc katedrę kameralistyki na tej uczelni.

Zespół zadebiutował w Beethovensaal w Hanowerze w 1998 roku i od tego czasu gości na estradach koncertowych wszystkich kontynentów. Artyści byli zapraszani do udziału w wielu festiwali muzycznych, takich jak: Schlezwig-Holstein Rheingau, Schwetzingen Festival, Würzburger Mozartfes, Bregenzer Festspiele, City of London Festival, Cheltenham, Chester, Perth i Lockenhaus, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena czy "Chopin i jego Europa". Wystepowali m.in. w londyńskiej Wigmore Hall, nowojorskiej Carnegie Hall, w Concertgebow w Amsterdamie czy wiedeńskim Musikverein. Niektóre koncerty, m.in. paryski debiut w Auditorium du Louvre lub występy podczas tournée w Australii, były transmitowane przez liczące się stacje radiowe i telewizyjne. W sezonie 2001/2002 zespół uzyskał zaproszenie Radia BBC do wzięcia udziału w programie "New Generation Artist", które wiązało się z regularnymi nagraniami oraz koncertami nadawanymi na antenie BBC. Kwartet współpracuje ze znakomitymi artystami takimi jak Rudolf Buchbinder, Joseph Kalichstein czy Alfred Brendel.

Od początku swej działalności muzycznej kwartetowi przyświeca idea propagowania muzyki polskiej na estradach świata. W programach koncertowych zespołu, obok szerokiego repertuaru kwartetowego, znajdują się często utwory patrona zespołu oraz dzieła innych wybitnych polskich kompozytorów i młodych twórców. Utwory dedykowane zespołowi skomponowali tacy twórcy, jak Magnus Lindberg, Elena Kats-Chernin, Philip Cashian i Andrew Toowey.

Szymanowski Quartet jest laureatem kilku znaczących konkursów muzycznych, m.in. zdobył pierwsze nagrody na konkursach "Premio Vittorio Gui" we Florencji i "In Memoriam Dmitri Shostakovich" w Hanowerze w 1997 roku. W 1999 roku otrzymał drugie nagrody i nagrody publiczności na Międzynarodowych Konkursach Muzyki Kameralnej w Osace i w Melbourne. W roku 2005 zespół został uhonorowany Nagrodą im. Karola Szymanowskiego ("za szczególny kunszt w interpretowaniu muzyki Karola Szymanowskiego i wspaniałe wyniki w konsekwentnym jej promowaniu na estradach świata"), a w 2007 roku otrzymał odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

aktualizacja: listopad 2016 (ab)