Polmic - FB

organizacja (G)

A B C D F G H I J K L Ł M O P R S T W Z

Gdańska Fundacja Twórców i Wykonawców Muzyki Współczesnej


ul. Grodzka 6

80-841 Gdańsk

tel. (+48 58) 301 74 21

fax (+48 58) 301 19 35

e-mail: gft@zapa-gdansk.pl

www: www.fundacjatiw.alte.pl


Z aprobatą Ministra Kultury oraz pod patronatem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, przy wsparciu Radia Gdańsk S.A. i Gdańskiego Koła Miłośników Muzyki Współczesnej powstała w połowie czerwca 2005 roku. Gdańska Fundacja Twórców i Wykonawców Muzyki Współczesnej. Jej założycielami i fundatorami są gdański kompozytor i akordeonista Krzysztof Olczak, wiolonczelista Krzysztof Sperski i pianistka Justyna Philipp. Prezesem zarządu Fundacji jest Katarzyna Gebert-Zaremba, członkami zaś Jan Suświłło oraz Stanisława Grażyńska i Jacek Puchalski z Radia Gdańsk.
Celem działania organizacji jest rozpowszechnianie muzyki współczesnej, skupienie trójmiejskiego środowiska twórczego wokół jej kompozytorów i wykonawców, stwarzanie warunków ułatwiających ujawnianie i rozwój artystyczny szczególnie utalentowanej młodzieży, eksponowanie gdańskiego środowiska muzycznego w kraju i za jego granicami, propagowanie muzyki tworzonej współcześnie, również i poza środowiskiem muzycznym.
Powstanie Fundacji zostało zapowiedziane w ostatnich dniach listopada 2004 roku przez zorganizowany w Studio Koncertowym S3 Radia Gdańsk koncert polskiej muzyki współczesnej, w którym zaprezentowano utwory solowe i kameralne Zbigniewa Bargielskiego, Marka Czerniewicza, Moniki Cybulskiej, Eugeniusza Głowskiego, Mariana Gordiejuka, Piotra Lacherta, Krzysztofa Olczaka, Krzysztofa Pendereckiego, Agnieszki Stulgińskiej i Jana Suświłło. Wykonawcami byli artyści w większości reprezentujący trójmiejską uczelnię. Koncert spotkał się z wielkim aplauzem licznie zgromadzonej publiczności. Został w całości nagrany na dwóch płytach kompaktowych przez Radio Gdańsk.