Polmic - FB

festiwal (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S U V W Ź

Międzynarodowy Festiwal Chóralny


Akademia Sztuki
pl. Orła Białego 2

70-562 Szczecin

tel. (+48) 664 080 252

fax (+48) 605 255 625

e-mail: festiwalchoralny@akademiasztuki.eu

www: www.ichf.szczecin.pl


Dyrektor - Eugeniusz Kus

Międzynarodowy Festiwal Chóralny jest odbywającą się w Szczecinie co 2 lata imprezą cykliczną, która integruje środowiska związane z popularyzowaniem muzyki chóralnej i prowadzące działalność edukacyjną w zakresie wykonawstwa i interpretacji muzyki. Już od lat 70. XX wieku Szczecin był rozpoznawalny jako silny ośrodek muzyki wokalnej. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na międzynarodową imprezę o zasięgu i randze odpowiadającym pozycji i znaczeniu tradycji śpiewaczych regionu, w październiku 1996 roku odbył się Międzynarodowy Festiwal Chóralny Szczecin-Berlin. Sukces artystyczny i organizacyjny wydarzenia skłonił organizatorów do powołania w 1998 roku Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego o szerokiej, otwartej formule, w którym wzięło udział 48 chórów z Danii, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwecji, Ukrainy, Włoch i Polski. Przez lata swojego istnienia festiwal stał się rozpoznawalną imprezą, zakorzenioną w świadomości uczestników i słuchaczy, w której organizację angażują się władze miasta i województwa, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Dziewiąta edycja festiwalu odbyła się w dniach 5-8 czerwca 2014 roku.
Zgodnie z przyjętymi przez organizatorów założeniami Festiwal nie ma charakteru konkursu, lecz jest spotkaniem chórów o wysokim poziomie wykonawczym. Do stałych punktów programu należą dwa duże koncerty galowe z udziałem chórów, solistów i orkiestry symfonicznej, w tym koncert inauguracyjny, na którym wykonywane są m.in. utwory kompozytorów polskich oraz koncert finałowy, podczas którego prezentowane są duże formy muzyczne. Każdy festiwalowy zespół ma możliwość zaprezentowania własnego, krótkiego programu podczas licznych koncertów odbywających m.in. w szczecińskich świątyniach, Filharmonii im. M. Karłowicza i Centrum Sztuki Współczesnej „Trafostacja”, a także w niemieckim Prenzlau.
Do 2010 roku organizatorem festiwalu był Zamek Książąt Pomorskich, zaś od 2012 roku organizacją wydarzenia zajmuje się Akademia Sztuki w Szczecinie, Polski Związek Chórów i Orkiestr i Niemiecki Związek Chóralny.

 
aktualizacja: maj 2015 (ab)