Polmic - FB

wydawca (O)

A B C D E F I J M N O P R S T U W Z

OBUH Records (Odgłosy Bocznic Ukoją Harmider)


P.O.Box 338

20-950 Lublin

tel. (+48 81) 882 61 71

e-mail: wojcek@obuh.com

www: www.obuh.com; www.obuh.serpent.pl


Lubelska firma fonograficzna Obuh, istniejąca od 1987 roku, zajmuje na rynku wydawniczym pozycję szczególną. Obok kaset magnetofonowych ma w swym katalogu płyty analogowe, produkowane ręcznie w limitowanych, małych nakładach. Założycielem, szefem i podstawowym pracownikiem Obuha jest WOJCEK – Wojcek Czern.
Profesjonalna działalność wydawnicza Obuha rozpoczęła się w maju 1993 roku. W ciągu owego roku ukazało się kilkanaście kaset i 7 płyt analogowych. Łączy je staranna oprawa plastyczna i intrygująca zawartość. Jedna z serii oficyny poświęcona jest wykonawcom, których można uznać za klasykę polskiego nurtu "non-mainstream" - zespołom z końca lat 80., które zawiesiły funkcjonowanie, pozostawiając po sobie niewydane, interesujące nagrania. O idei ich produkcji tak wypowiada się Wojcek czern: Nagrania te wydaję na winylowych epkach. Powodów jest kilka. Przede wszystkim wiele z tych grup zawsze chciało wydać "czarna płytę", ale nigdy Im się to nie udało. Płyty pojawiają się dzisiaj, jako wyraz uznania dla Nich, rodzaj hołdu złożonego Im po latach. Oddzielny rozdział oferty Obuha stanowi dorobek wykonawców z ośrodka lubelskiego. Jedną z ostatnich produkcji firmy jest nagranie muzyki Krzysztofa Pendereckiego do filmu Wojciecha Jerzego Hasa pt. Rękopis znaleziony w Saragossie (nr katalogowy V24, październik 2005).
Obok płyt analogowych wydawana jest seria kaset licencyjnych. Ukazują one szeroka gamę poszukujących i znajdujących, niekomercyjnych artystów z całego świata - Włoch, USA, Hiszpanii, Belgii, Meksyku.