Polmic - FB

zespół (H)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Hanseatica - Orkiestra Kameralna


e-mail: hanseatica@wp.pl


Jako Hanzeatycka Orkiestra Kameralna "Hanseatica" zadebiutowała w 2003 roku i jest wynikiem artystycznej pasji skrzypka Roberta Kwiatkowskiego i altowiolisty Łukasza Lisowskiego. Członkami orkiestry są młodzi, utalentowani muzycy wywodzący się z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Państwowej Opery Bałtyckiej oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku - laureaci międzynarodowych i krajowych konkursów, nagród kulturalnych oraz licznych stypendiów.
Ideą zespołu jest zbudowanie platformy dla muzycznych działań między młodymi artystami zjednoczonej Europy umacniając jednocześnie pozycję Gdańska na kulturalnej arenie tego regionu.
W marcu 2005 zespół odbył tournée koncertowe po Belgii i Luksemburgu, w kwietniu wystąpił dwukrotnie na festiwalu "Gdańska Wiosna Muzyczna", a w sierpniu wystąpił - po raz kolejny - na VI Międzynarodowym Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych" w Sopocie. Hanseatica gościła wielu artystów sceny klasycznej i jazzowej takich jak: Enrique Mazzola - jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodego pokolenia, Janusz Przybylski - dyrygent, szef artystyczny Państwowej Opery Bałtyckiej, Michał Nesterowicz - dyrygent, Dyrektor Artystyczny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Cheung Chau - dyrygent i wiolonczelista Atma Trio, Sebastian Hamann – skrzypek, dyrektor orkiestry „Camerata Luebeck”, profesor kameralistyki w Lucernie i Bazylei, Robert Kabara - skrzypek, Dyrektor Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, Adam Kostecki - skrzypek, szef Kammerorchester Hannover, Roland Szentpali (Węgry) - tubista, jeden z największych wirtuozów tuby na świecie, pianiści - Eugene Indjic, Stanisław Drzewiecki, jazzmani: Sławek Jaskułke i Leszek Możdżer, Marek Toporowski - klawesynista, Dyrektor orkiestry "Concerto Polacco". Zespół współpracował także z aktorem Mirosławem Baką oraz Gdańskim Teatrem Tańca Współczesnego.
"Hanseatica" brała udział w znaczących festiwalach i imprezach muzycznych: "Mozartfest" w Zoettermeer i Leiden (Holandia) w lutym 2003 roku, "Gdańskiej Wiośnie Muzycznej" w maju 2004 i 2005, Jubileuszu 13-lecia Towarzystwa Ubezpieczeniowego "Hestia" w czerwcu 2004 roku (Jubileusz 10-lecia uświetniali Filharmonicy Monachijscy pod dyr. Jamesa Levina), "MuSe" Musikfestival w Seelze (Niemcy) w lipcu 2004 roku. W maju 2005 roku wystąpili w warszawskiej Galerii Porczyńskich na koncercie "Kocham Gdańsk Vol. II".
Mimo młodego wieku Hanseatica posiada już na swoim koncie pierwsze światowe prawykonanie - Ghetto Child na orkiestrę smyczkową włoskiego kompozytora Carlo Galante.
Próby zespołu odbywają się w gościnnych murach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Nazwa zespołu pochodzi od Hanzy - związku, który od XIII do XVI w. był związkiem kupców oraz miast północnej i zachodniej Europy. Hanza stała się związkiem miast broniących wspólnie swych interesów i przywilejów. Miała również decydujący wpływ na rozwój kultury i sztuki tego regionu.
W maju 2004 roku otrzymała Pomorską Nagrodę Artystyczną.