Polmic - FB

zespół (M)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Motion Trio


Kontakt: Anna Wojtarowicz

tel. (+48) 502 299 208

fax (+48) 507 056 059

e-mail: annawojtarowicz@akordeonus.com

www: motiontrio.com


Trio akordeonowe w składzie:
  • Janusz Wojtarowicz
  • Paweł Baranek
  • Marcin Gałażyn


Motion Trio zostało założone w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza – leadera i autora większości kompozycji. Zespół stanowi ewenement na europejskim i światowym rynku muzycznym. Wykonując własną muzykę Motion Trio zmienia oblicze akordeonu. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię. Zespół doskonale prezentuje się w salach koncertowych, teatrach, kościołach, gra również koncerty klubowe.

W muzyce zespołu słychać wpływy wielu stylów muzycznych (od rocka przez jazz po muzykę poważną). Trio współpracowało z Krzysztofem Pendereckim, Bobbym McFerrinem, Wojciechem Kilarem, Krzesimirem Dębskim, Martą Ptaszyńską, Trilokiem Gurtu, Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańko, Sinfoniettą Cracovią, Deutsches Filmorchester Babelsberg. Dnia 31 maja 2007 roku w Los Angeles dokonali prawykonania Psalmu De Profundis z Siedmiu Bram Jerozolimy (trzeciej części dzieła) Krzysztofa Pendereckiego w wersji na trzy akordeony.

Motion Trio nagrało dwanaście płyt, w tym Cry, Pictures (2000), Play-station (2001) oraz Live in Vienna Sacrum & Profanum (2002). Płyta Pictures stała się przebojem i otrzymała następujące wyróżnienia: Grand Prix Polskiego Przemysłu Muzycznego, Best Polish Recording 2000, Top2000 i Płyta Roku według krytyków "Jazzi Magazine". Polska krytyka muzyczna uznała Motion Trio za najlepszy debiut roku 2000 w Polsce, czego dowodem jest drugie miejsce w kategorii muzyk/zespół roku 2000 (za Tomaszem Stańko) według "Jazzi Magazine".

Zespół jest laureatem Grand Prix IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w 2000 roku oraz nagrody "Gus Viseur" w kategorii "Muzyczne Odkrycie Roku" we Francji. Koncertował w dwudziestu ośmiu krajach świata: Austrii, Belgii, Czechach, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Japonii, Kanadzie, na Litwie, w Luxemburgu, na Łotwie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Taiwanie, w Turcji, na Ukrainie, w USA, na Węgrzech i we Włoszech. Muzycy zespołu prowadzili także "Masterclass" na Universytecie Chicagowskim i w Konserwatorium Narodowym w Paryżu.

Motion Trio współpracuje z firmą PIGINI grając na instrumentach PIGINI Super Sirius Millenium, uważanych za najlepsze akordeony na świecie.