Polmic - FB

zespół ()

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Duet Popko & Thieu-Quang


Warszawa

e-mail: pawel.popko@icloud.com


  • Paweł Popko – fortepian
  • Piotr Thieu-Quang – klarnet

Fortepianowo-klarnetowy duet Popko & Thieu-Quang powstał w 2018 roku.

Podczas II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki muzycy otrzymali wyróżnienie, a także dwie nagrody specjalne: za wykonanie utworu powstałego po 1945 roku oraz roczną opiekę medialną (nagrody Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC). W 2022 roku artyści zdobyli także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego na XXI Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi, II nagrodę oraz nagrodę specjalną podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem w Gdańsku, a także główną nagrodę na IX Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy w postaci nagrania promocyjnej płyty zespołu.

Pianista Paweł Popko regularnie bierze udział w festiwalach w kraju i za granicą. Występował w filharmoniach w Białymstoku, Bydgoszczy, Wrocławiu i Tallinie. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Krystyny Borucińskiej oraz Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Ewy Pobłockiej. Jest również absolwentem Podyplomowych Studiów Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej. Pianista uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów, jak: Dina Yoffe, Anna Malikova, Alexey Orlovestky, Kevin Kenner, Andrzej Jasiński. Paweł Popko jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach, m. in.: I nagrody na Międzynarodowym Forum Muzycznym w Mäntta w Finlandii, III nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. A. Rubinsteina w Petersburgu.

Piotr Thieu-Quang jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Mirosława Pokrzywińskiego, laureatem wielu konkursów solowych oraz kameralnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Do najważniejszych można zaliczyć Międzynarodowy Konkurs Klarnetowy w Warszawie (2016 – I nagroda w kategorii zespoły kameralne), VIII Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy (2018 – III nagroda), XVII Akademicki Konkurs Klarnetowy we Włoszakowicach (2018 – II nagroda oraz trzy nagrody specjalne), XII Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kameralnych Instrumentów Dętych (2019 – I nagroda). Jako solista oraz kameralista koncertował w Polsce, Niemczech, Litwie, Belgii i Portugalii. W 2019 roku odbył tournée po RPA propagując muzykę kompozytorów polskich, w tym Pawła Mykietyna oraz Wojciecha Chałupki.

Wraz z wiolonczelistką Marią Leszczyńską muzycy współtworzą Warsaw Trio. Podczas XX Łódzkiego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza zdobyli nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego.

aktualizacja: 2021, 2022 (wa)