Polmic - FB

kalendarium konkursów (T)

C E F I K M N O S T V W X Z

Turniej Muzyków Prawdziwych – Szczecin 2015


Organizator:  Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie

Po raz pierwszy w Szczecinie staną w szranki muzycy z różnych regionów Polski, wykonujący tradycyjną muzykę ludową oraz nią zainspirowani. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza zaprasza na Turniej Muzyków Prawdziwych.

Turniej Muzyków Prawdziwych to konfrontacja różnych wykonawców. W Turnieju mogą wziąć udział amatorzy i profesjonaliści, muzycy ludowi oraz wykonawcy interpretujący muzykę tradycyjną, od rekonstrukcji, przez folk, jazz aż po muzykę eksperymentalną.

Turniej rozegrany będzie w czterech kategoriach: soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły instrumentalne do 3 osób i zespoły śpiewacze do 6 osób.

Turniej jako tradycyjna forma spotkania muzyków nawiązuje do Ogólnopolskich Turniejów Instrumentalistów Ludowych organizowanych w Gryfinie z inicjatywy animatora, cymbalisty Edwarda Mojsaka, którego pasja i praca przyczyniły się do ulokowania regionu zachodniopomorskiego na mapie Polski jako wyrazistego regionu etnomuzycznego. Impulsem do powstania Turnieju był odbywający się w minionym roku w Szczecinie projekt „Będzie cymbalistów wielu”, który zainspirował do prezentowania zmagań wykonawców związanych z kulturą ludową. Celem Turnieju jest promocja polskiej i środkowo-europejskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach.

Tytułowi Muzycy Prawdziwi zmierzą się prezentując swoje mistrzostwo wykonania „in crudo" oraz indywidualne interpretacje w sposób spontaniczny, przedstawiając prawdziwą, indywidualną wersję wykonawczą. Dzięki Turniejowi głośno zabrzmią najlepsze wykonania Muzyków Prawdziwych.

Turniej Muzyków Prawdziwych obejmuje przesłuchania konkursowe i koncert laureatów. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 4 - 5 września 2015 r. w słynącej z doskonałej akustyki sali kameralnej szczecińskiej Filharmonii. Wykonawcy zaprezentują dwa utwory – jeden przygotowany wcześniej (z podaniem źródła), oraz drugi, będący interpretacją wylosowanego przed występem wątku tematycznego, ściśle związanego z kulturą ludową, odwołującego się do roku kalendarzowego i obrzędowego. Koncert laureatów odbędzie się 6 września 2015 r. w złotej sali symfonicznej szczecińskiej Filharmonii. W każdej z czterech kategorii jury przyznane będą nagrody finansowe. Uczestnicy Turnieju mogą zdobyć dodatkową nagrodę publiczności za najlepsze „granie do tańca” podczas towarzyszącej Turniejowi zabawy w ramach cyklu „Szczeciński Dom Tańca”.

Laureatów wybierze jury w składzie: prof. US dr hab. Bogdan Matławski, Marcin Pospieszalski i Maciej Rychły.

Kontakt:

Organizator:
Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie
Ul. Małopolska 48
70 – 515 Szczecin
www.turniej.filharmonia.szczecin.pl

Biuro Turnieju:
Koordynator projektu – Anna Biały
turniej@filharmonia.szczecin.pl
tel. 505 769 882

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.