Polmic - FB

kalendarium konkursów ()

C E F I K M N O S T V W X Z

2. Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA


Organizator:  Fundacja MEAKULTURA

Fundacja MEAKULTURA zaprasza do udziału w drugiej edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA. Nabór zgłoszeń potrwa do 22 lutego 2016 roku.

Dużo mówi się o tym, że w nowoczesnych mediach nie ma miejsca na krytykę muzyczną, organizatorzy jednak wierzą, iż jest ona wciąż potrzebna i spełnia się w słuchaniu, pisaniu, czytaniu – w żywych praktykach. Zamiast formułować definicje krytyki woleliby widzieć ją w działaniu i na tej podstawie wnioskować o roli, jaką wyznacza jej współczesność. Okazję ku temu stwarza konkurs przeznaczony dla krytyków – rywalizacja, która pozwoli zebrać wartościowe teksty w jednym miejscu, by wyłonić spośród nich te najlepsze.

W konkursie mogą wziąć udział nie tylko autorzy działający w kraju, ale także ci, którzy piszą o muzyce polskiej za granicą. Krytykę można dziś wywodzić zarówno z akademickich czasopism, jak i z Internetu, zinów bądź tygodników opinii. Przyjmuje najróżniejsze formy (recenzja, esej, felieton, wpis na blogu). Dotyczy rozmaitych gatunków i stylów muzycznych. Krytyka, która poszukiwana jest w konkursie, oferuje wnikliwy kontakt z muzyką, o której traktuje, oraz z czytelnikiem, do którego jest kierowana. Gdzieś pomiędzy nimi znajduje się tekst – medium, którego opanowanie pozwala ocenić poziom umiejętności, wiedzy i zaangażowania krytyka.

A zatem krytyka krytyki? Oczywiście. Krytyk poświęca się muzyce, a organizatorzy chcą jego pracę (d)ocenić i promować przez usytuowanie jej wśród najistotniejszych elementów dzisiejszej rzeczywistości – tych, które pozwalają nam się w niej orientować i aktywnie w niej uczestniczyć. KROPKA to konkurs, który – wbrew nazwie – nie ma nic wspólnego z zakańczaniem. Współzawodnictwo ma ukazać krytykę jako proces, pracę w centrum i na peryferiach, podejmowaną przez autorów młodych, rozwijających się, oraz tych, którzy zdobyli już w tej sferze doświadczenie. Integracja środowiska oraz zaprezentowanie go publiczności jest głównym zamiarem konkursu.

Teksty należy wysyłać na adres: kropka@fundacjameakultura.pl. Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach: Nagroda Główna, Wyróżnienie dla debiutanta / Wyróżnienie dla blogera, Nagroda Specjalna. W tym roku przewidziane są także: Nagroda Indywidualna Piotra Metza, Nagroda Redaktora Naczelnego PWM oraz Nagroda Fundacji MEAKULTURA Ogłoszenie wyników nastąpi 15 kwietnia 2016 roku. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 12 maja 2016 roku w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.fundacjameakultura.pl/kropka

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


KALENDARIUM KONKURSU:
 
7 stycznia 2016
Ogłoszenie konkursu
22 lutego 2016
Zamknięcie naboru zgłoszeń
23 lutego 2016 – 3 marca 2016
Wytypowanie tekstów konkursowych
4–31 marca 2016
Prace Jury :
15 kwietnia 2016
Ogłoszenie wyników
12 maja 2016
Uroczyste wręczenie nagród w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie

JURORZY:
dr Daniel Cichy (przewodniczący)
dr hab. Maria Pomianowska
dr Beata Bolesławska-Lewandowska
dr Miłosz Bembinow
dr Mariusz Gradowski
Robert Kamyk
Adam Suprynowicz

KOMITET ORGANIZACYJNY:
dr hab. Krzysztof Moraczewski
dr Marlena Wieczorek
dr Ewa Schreiber
Filip Szałasek
Ewa Chorościan
Anna Kruszyńska

Grantodawcy i Partnerzy: Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Instytut Muzyki i Tańca, Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Kontakt:

Fundacja MEAKULTURA
Kościuszki 35/1

44-100 Gliwice

Adres korespondencyjny:
Os. Pod Lipami 6l/117
61-634 Poznań

tel: (+48) 501 48 38 84
e-mail: kropka@fundacjameakultura.pl
www.fundacjameakultura.pl/kropka

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.