Polmic - FB

kalendarium konkursów (X)

C E F I K M N O S T V W X Z

X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga - Katowice, 17.11.2017


Organizator:  Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Katowice

Jubileuszowy, dziesiąty Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbędzie się w Katowicach od 17 do 26 listopada 2017 roku pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Andrzeja Dudy.

1 października 2016, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, na internetowej stronie X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga (www.fitelbergcompetition.com) otwarty został formularz rejestracyjny. Wypełnienie go jest jednym z warunków uczestnictwa w konkursie młodych dyrygentów urodzonych po 1981 roku.

Termin rejestracji minie 31 maja 2017 roku. Poza rejestracją elektroniczną obowiązuje również przesłanie zgłoszenia pocztą tradycyjną.

Międzynarodowy Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach to jeden z trzech najważniejszych międzynarodowych konkursów wykonawczych w Polsce. Już po pierwszym został w 1980 roku przyjęty do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych, którą w Genewie współzakładali Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Inicjatorem i organizatorem Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Katowicach był wybitny dyrygent Karol Stryja, ostatni uczeń Grzegorza Fitelberga, wieloletni dyrektor Państwowej Filharmonii Śląskiej. I odsłona Konkursu odbyła się w dniach od 9 do 16 grudnia 1979 roku, w setną rocznicę urodzin jego patrona. Kolejne konkursy organizowano co cztery lata: II - 1983, III - 1987, IV - 1991, V - 1995, VI - 1999, VII - 2003, VIII - 2007, przebiegając w trzech lub w czterech etapach. Od roku 2007 odbywają się co pięć lat. Nieprzerwanie dyrygentom towarzyszy w nich wysoko oceniana Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, której postawa stanowi istotny element wpływający na ich rangę.

Organizatorzy szacują, że w X edycji konkursu spłynie 200-300 zgłoszeń, przy czym przesłane aplikacje zostaną poddane weryfikacji przez jury. Tradycyjnie do I etapu zostanie wyłonionych nie więcej niż 50 dyrygentów z całego świata. W następnej kolejności przeprowadzone zostaną trzy kolejne etapy, do II etapu zostanie zakwalifikowanych 12 uczestników, a do III etapu - nie więcej niż 6 finalistów.

Koncert inaugurujący konkurs zaplanowano na dzień 17 listopada, 
I etap w dniach 18-21 listopada, 
II etap 22-23 listopada, 
III etap (finał) 23-24 listopada. Konkurs zwieńczy gala wręczenia nagród oraz koncert - 26 listopada w Katowicach i 27 listopada 2017 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Szczegółowe informacje oraz Regulamin dostępne są na stronie: http://fitelbergcompetition.com


Kontakt:

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego

ul. Sokolska 2

40-084 Katowice

+48 32 351 17 19

info@fitelbergcompetition.com 

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.