Polmic - FB

kalendarium konkursów (O)

C E F I K M N O S T V W X Z

Ogólnopolski Konkurs „Kompozytor – rezydent w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego” – Poznań 2019


Organizator:  Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego, Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania

Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego poszukując nowych form popularyzowania niezwykle bogatej twórczości Patrona, zdecydowało o uruchomieniu programu rezydencji kompozytorskich w Salonie Muzycznym, nawiązującego do znanej na całym świecie praktyki zapraszania do współpracy młodych artystów. Konkurs odbywa się pod patronatem Poznańskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich.

Dzięki dofinansowaniu przez Miasto Poznań projektu „Nowowiejski w Poznaniu dawniej i dziś” znajdująca się na parterze „Willi wśród róż” pracownia Artysty stała się miejscem pracy twórczej młodych kompozytorów.

Założeniem rezydencji jest opracowywanie, także prawykonanie i nagranie nowych aranżacji na zespoły kameralne utworów Patrona, tych najsłynniejszych, ale też tych zupełnie dziś nieznanych, nadal spoczywających w archiwach w postaci autografów. Muzyka Nowowiejskiego zyska nową szansę, by powróci do programów koncertowych, poszerzając repertuar wykonawczy wielu artystów, a współczesne aranżacje będą zachętą do sięgania po nie także przez wykonawców młodszego pokolenia.

Rezydentem pilotażowego programu w 2017 roku była znakomita przedstawicielka poznańskiego środowiska kompozytorskiego – Ewa Fabiańska-Jelińska. Jej aranżacje na kwartet puzonowy (nuty i nagrania) są dostępne na stronie www.feliks.nowowiejski.pl w zakładce „twórczość”). Na tegoroczną rezydentkę wybrana została wspaniała kompozytorka związana ze środowiskiem warszawskim, Aleksandra Chmielewska.

W trakcie rezydentury odbywają się trzy koncerty: monograficzny (wybrane utwory Kompozytora-rezydenta) oraz dwa związane z twórczością Patrona.

Rezydent na 2019 rok wyłoniony będzie w drodze specjalnego konkursu. Do udziału w Konkursie zapraszani są kompozytorzy mający polskie obywatelstwo, którzy do 1 października 2018 nie ukończyli 30. roku życia.

Czas trwania rezydentury: od stycznia do grudnia 2019 roku.

Honorarium Kompozytora-rezydenta: 13 200 zł brutto.

Zgłoszenia dokonywane są poprzez wypełnienie formularza i oświadczenia. Należy przesłać także CV, 3 partytury, 3-4 nagrania wybranych utworów przeznaczonych na różnorodne kameralne obsady wykonawcze i opis koncepcji rezydentury. Termin zgłoszenia: do 1 października 2018 roku.

Przebieg konkursu: etap 1 – ocena przesłanych materiałów, etap 2 – rozmowa z wybranymi kandydatami.

W składzie jury są przedstawiciele Towarzystwa im. Feliksa Nowowiejskiego, Poznańskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich, Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego i Miasta Poznania, artysta-wykonawca, Kompozytorzy-rezydenci edycji 2017 i 2018.

Ogłoszenie wyników nastąpi w grudzniu 2018.

Regulamin Konkursu, karta zgłoszeniowa oraz oświadczenie dostępne są na stronie www.nowowiejski.pl w zakładce „Aktualności”.


Kontakt:

salonmuzyczny@nowowiejski.pl

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.