Polmic - FB

kalendarium konkursów (K)

C E F I K M N O S T V W X Z

Konkurs video o stereotypach wokół twórczych talentów kobiet w ramach europejskiego projektu „Musique est une femme”


Organizator:  Fundacja TAK

Fundacja TAK – Temat Aktualny Kultura otwiera konkurs video będący częścią europejskiego projektu „Musique est une femme” współfinansowanego przez program europejski Kreatywna Europa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Termin nadsyłania filmów upływa 5 kwietnia 2020.

Temat konkursu jest szeroki: może to być refleksja na temat stereotypów dotyczących możliwości twórczych kobiet, podzielenie się osobistym odkryciem muzyki kompozytorek działających do pierwszej polowy XX wieku lub przedstawienie ciekawych detali ich biografii. Film może mieć formę memu lub bardziej poważną.

Aby zaintrygować przyszłych uczestników wybraliśmy fragment listu Clary Wieck-Schumann. „Kiedyś wierzyłam, ze posiadam talent twórczy, ale zarzuciłam tę myśl; kobiecie nie wolno nawet marzyć o komponowaniu – dotąd nie udało się to żadnej. Jak mogę oczekiwać, że będę wyjątkiem?” Słowa te są równie dramatyczne, co nieprawdziwe. Niestety potwierdzają opinię, która panowała przez wieki, pomimo faktu, ze w nawet czasach poprzedzających ich napisanie, tuziny utalentowanych kobiet skomponowało już wiele cennych dziel muzycznych. Niestety, były one zawsze wykonywane znacznie rzadziej niż kompozycje ich kolegów po fachu i w konsekwencji popadały często w niesłuszne zapomnienie.

„Musique est une femme” próbuje zmierzyć się z konsekwencjami tego problemu. Koordynatorem merytorycznym projektu jest muzykolog dr Marlena Wieczorek.

Najciekawsze zgłoszenia zostaną nagrodzone:

  • Nagroda publiczności – 650€
  • I miejsce – 550 €
  • II miejsce – 450 €
  • III miejsce – 350 €

Konkurs przewiduje również nagrodę internautów. 9 kwietnia zostanie otwarty konkurs online na nagrodę publiczności, który trwać będzie do 8 maja 2020.

Pozostali partnerzy projektu to Handelsbeurs Concert Hall (Belgia), Molyvos International Music Festival (Grecja), Cesis Concert Hall (Łotwa) oraz dodatkowo w Polsce Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna i Meakultura.

Patronat medialny nad konkursem Musique est une femme objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Regulamin konkursu „Musique est une femme” dostępny jest na stronie: https://fundacjatak.pl/ 

ZOBACZ: trailer Konkursu


Kontakt:

info@fundacjatak.pl 

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.