Polmic - FB

kalendarium konkursów (K)

C E F I K M N O S T V W X Z

Konkurs „80 lat „Kwartetu na koniec czasu“ – Zgorzelec (Görlitz) 2020


Organizator:  Meetingpoint Music Messiaen

W styczniu 2021 roku minie 80 lat od prapremiery Kwartetu na koniec czasu Oliviera Messiaena. Z tej wyjątkowej okazji stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen ogłasza konkurs: poszukiwany jest zespół, który 15 stycznia 2021 wykona Kwartet Messiaena. W skład zespołu powinni wchodzić muzycy pochodzący z co najmniej dwóch różnych krajów, w idealnym wypadku z Polski, Niemiec i Francji. Granica wieku muzyków to 35 lat. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 31 lipca 2020 roku.

Od 2008 roku na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A, na obrzeżach miasta Zgorzelec (Görlitz) wspominana jest prapremiera z 15 stycznia 1941, dnia, w którym Olivier Messiaen wraz z trzema współwięźniami po raz pierwszy zaprezentował swoje dzieło przed publiką zgromadzoną w baraku teatralnym. Aby nie zapomnieć o Messiaenie i jego dziele, a przede wszystkim aby uczcić pamięć 120 000 jeńców i pracowników przymusowych, którzy w latach 1939–1945 przebywali i cierpieli w Stalagu VIII A, każdego roku stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen e.V. oraz zgorzelecka Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura zapraszają na wyjątkowe wykonanie Kwartetu na koniec czasu w nowo powstałym Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura. W latach 2008–2015 styczniowy koncert odbywał się w namiocie przypominającym obozowy barak.

W tym szczególnym miejscu ośmioczęściowy utwór Messiaena na skrzypce, klarnet, wiolonczelę i fortepian wykonują wybitni soliści i sławne zespoły na przemian z młodymi, jeszcze mało znanymi wirtuozami. Od 2017 roku Kwartet na koniec czasu stanowi część młodego festiwalu, wypełnionego koncertami, wykładami i oprowadzaniami. „Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec“ rozrastają się z każdym rokiem, już teraz stanowiąc w kręgu pasjonatów kultury i przyjaciół muzyki współczesnej wyjątkowe i wybitne wydarzenie rozpoczynające nowy rok.

Zwycięzcy Konkursu ogłoszonego przez Meetingpoint Music Messiaen nie tylko będą mieli zaszczyt 15 stycznia 2021 roku zagrać Kwartet Messiaena przed międzynarodową publiką w miejscu jego prapremiery. Są oni także zaproszeni na weekend w dniach 29–31 sierpnia do Zgorzelca. W tym czasie będą mogli podglądać kulisy powstawania produkcji filmowej dla telewizji kulturalnej ARTE. W centrum dokumentacji znajdzie się nagranie Kwartetu na koniec czasu z udziałem czterech wybitnych muzyków z Francji i Niemiec: Pierre-Laurenta Aimarda (fortepian), Jörga Widmanna (klarnet), Jean-Guihena Queyrasa (wiolonczela) i Isabel Faust (skrzypce).

Wysokość honorarium za wykonanie Kwartetu 15.01.2021 zostanie wynegocjowana ze zwycięzcami w sierpniu, bezpośrednio po podjęciu decyzji przez jury.

Zwycięzcy Konkursu zostaną także zaproszeni na specjalne oprowadzanie po terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A, w którym przed 80 laty przebywał jako więzień Olivier Messiaen.

Zainteresowani muzycy proszeni są o przesłanie życiorysu artystycznego wraz z referencjami drogą mailową na adres: music@themusicpoint.net 

Więcej informacji nt. dzieła Messiaena, jego prapremiery i obozu jenieckiego Stalag VIII A – na stronach www.meetingpoint-music-messiaen.net  i www.messiaen-tage.eu 


Kontakt:

MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V.

Verein für Erinnerung, Bildung, Kultur

Demianiplatz 40 | Koźlice 1

02826 Görlitz | 59-900 Zgorzelec

+49 3581 66 12 69

+49 17661083299

media@themusicpoint.net 

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.