Polmic - FB

kalendarium konkursów (I)

C E F I K M N O S T V W X Z

II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki – Rzeszów, 11-18 IX 2021


Organizator:  Instytut Muzyki i Tańca

Druga edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki się w dniach 11-18 września 2021 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Uczestnicy powalczą o pulę nagród w wysokości ponad osiemdziesięciu tysięcy euro w dwóch kategoriach: fortepian i zespoły kameralne. Organizatorem konkursu jest Instytut Muzyki i Tańca, zaś fundatorem nagród – Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Polska słynie z międzynarodowych konkursów im. Fryderyka Chopina czy Henryka Wieniawskiego, zaś Instytut Muzyki i Tańca już po raz drugi zaprasza polskich i zagranicznych wykonawców po szersze sięgnięcie do spuścizny polskich kompozytorów. Celem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki jest zaprezentowanie, a czasami wręcz odkrycie zarówno przez wykonawców, jak i publiczność tej części wielkiego dorobku muzyki polskiej XIX i XX wieku, która została zapomniana lub – z różnych powodów – jest mniej popularna w praktyce koncertowej.

Artyści będą mogli prezentować w konkursie utwory 56 polskich kompozytorów, tworzących głównie w XIX i XX wieku. Do udziału zaproszeni są muzycy-instrumentaliści zgłaszający się indywidualnie oraz jako zespoły kameralne – od duetów po składy dwunastoosobowe. Nie ma ograniczeń ze względu na wiek i obywatelstwo uczestników. Zgłoszenia do konkursu zakończą się 14 maja 2021 roku. Zostaną również zorganizowane odrębne eliminacje dla reprezentantów Polski, które odbędą się z Warszawie – dokładny termin, miejsce i zasady zostaną ogłoszone wkrótce. Jury obu kategorii konkursu będzie składać się z wybitnych polskich i zagranicznych muzyków oraz postaci życia muzycznego.

„Muzycy startujący w konkursie dostają także szansę zdobycia wielu nagród pozaregulaminowych – od nagród finansowych po występy w wiodących salach koncertowych w Polsce i na wybranych festiwalach” – powiedziała Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca. – „Dodatkowo współpracujące z konkursem Instytuty Polskie fundują wyróżnionym laureatom recitale w miastach swoich siedzib, takich jak Bratysława, Sankt Petersburg czy Wiedeń. Laureaci konkursu mogą dzięki temu zaprezentować nie tylko swoje umiejętności, ale równocześnie promować twórczość mniej znanych polskich kompozytorów na całym świecie”.

Kolejną niespodzianką dla uczestników jest możliwość nagrania na żywo podczas kolejnych etapów konkursu wybranych utworów, które trafiają na kilkuczęściowe wydawnictwo płytowe tworzące kronikę audio konkursu. Bywa, że utwory te mają swoją fonograficzną światową prapremierę. Nad realizacją nagrań i wydaniem płyt czuwa DUX, wiodąca polska firma fonograficzna, wyróżniana i nagradzana za jakość swoich produkcji zarówno w kraju jak i zagranicą.

Regulamin, ramowy harmonogram konkursu, formularze aplikacyjne, informacje o repertuarze, kompozytorach i materiałach nutowych oraz wszystkie aktualności dotyczące konkursu i jego przebiegu dostępne są na stronie internetowej: www.konkursmuzykipolskiej.pl 


Kontakt:

Agata Szymczak

agata.szymczak@imit.org.pl 

tel.: 602 311 955

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.